Placówka wsparcia dziennego funkcjonuje na Osiedlu Wzgórze od lipca 2022 r. Czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 18. Z placówki korzysta 30 osób - dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat.

Oferta Centrum Aktywności Społecznej na Osiedlu Wzgórze w Starachowicach jest realizowana w ramach projektu pn. „Kierunek Przyszłość- Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”, finansowanego przez Norwegię w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%).

W placówce realizowane są zajęcia wg rocznego planu pracy świetlicy, obejmującego wiele aspektów wychowawczych, pedagogicznych oraz opiekuńczych. Podopieczni spędzają czas wolny pod opieką wychowawców, mają również możliwość rozwijania swoich zainteresowań.

W okresie roku szkolnego realizowane są zajęcia edukacyjne z matematyki, języka polskiego i języka angielskiego. Dzieci bardzo chętnie korzystają z zajęć, podnoszą swoją wiedzą z przedmiotów szkolnych, nadrabiają zaległości, uzyskują pomoc w odrabianiu lekcji.

Z języka angielskiego zrealizowano do końca maja 2023 r. 93 godziny, z języka polskiego i z matematyki po 100 godzin. Średnio 75% wszystkich podopiecznych korzystało z zajęć edukacyjnych w placówce.

Młodzież bierze udział również w zajęciach grupowych rozwijających kreatywność, kompetencje miękkie - treningu twórczego myślenia - zrealizowano 28 godzin.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z animatorem OSL tzw. gry bez prądu. Zajęcia obywały się cykliczne, dzieci poznawały różne gry planszowe, spędzały czas razem, integrowały się, uczyły się zdrowej rywalizacji.

Dzieci i młodzież biorą udział w zajęciach sportowych, odbywały się gry terenowe, gra w piłkę, ping ponga, uczestniczyły w zajęciach tanecznych. W czasie zajęć w placówce wykonują wiele prac plastycznych- stroiki okolicznościowe na święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, 1 listopada, dzień matki, ojca, dziadków itp.

W ramach projektu zorganizowano aktywne ferie w trakcie których odbywały się zajęcia z animatorami, eksperymenty naukowe, zajęcia kulinarne, wyjścia do kina i na kręgle.

Centrum Aktywności Społecznej realizuje również wsparcie dla mieszkańców gminy w ramach Punktu Interwencji Kryzysowej. Osoby dorosłe mogą skorzystać ze wsparcia doradcy zawodowego, doradcy ds. finansowych, psychologa czy doradcą ds. rodziny.

Od lipca do maja 2023 zrealizowano 169 godzin wsparcia doradztwa ds. finansowych, 174 godziny doradcy zawodowego, 152 godziny doradcy ds. rodziny oraz 298 godzin wsparcia psychologa.

Ostatnie aktualności

Projekt norweski. Wypełnij ankietę!

W związku z pracami nad podsumowaniem realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego […]

Dzień Młodzieży w Pałacyku za nami!

W piątek 5 kwietnia 2024 r. w Centrum Kreatywności Pałacyk odbył się Dzień Młodzieży, którego głównym tematem było zdrowie psychiczne. […]

Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *