Konrad Siara i Natan Klimiuk wygrali trzecią edycję Turnieju Wiedzy o Norwegii. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 wykazali się doskonałą znajomością z zakresu gospodarki, geografii, historii czy kultury norweskiej. Konkurs promował projekt „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” realizowany w naszym mieście przy wsparciu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

W Starachowicach przebywa delegacja z norweskiego Bergen - naszego miasta partnerskiego do projektu "Kierunek Przyszłość - Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego." Wizyta gości jest okazją do zwiedzenia naszego miasta, w tym również obejrzenia na żywo inwestycji zrealizowanych dzięki wsparciu z funduszy norweskich. Goście odwiedzili już Centrum Kreatywności Pałacyk, a także nowoczesną Eko Szkołę. Pobyt w Eko Szkole był okazją do organizacji kolejnej edycji Turnieju Wiedzy o Norwegii dla uczniów starachowickich szkół podstawowych.

Trzecia odsłona norweskiego konkursu edukacyjnego w Starachowicach to 24 pytania quizowe przygotowane w oparciu o nowoczesną platformę do tworzenia zagadek online, czyli popularny Kahoot. Konkurs organizowany był w systemie drużynowym, a do turnieju sprawdzającego wiedzę przystąpiły reprezentacje ośmiu starachowickich szkół podstawowych. Łącznie w turnieju udział wzięło 16 uczniów. Każda ze szkolnych reprezentacji składała się z dwójki uczniów. Wśród uczestników nie zabrakło uczniów, którzy startowali w poprzednich edycjach konkursu.

- Turniej wiedzy o Norwegii to omnibusowe zmagania uczestników konkursu i sprawdzanie ich wiedzy, nie tylko czysto statystycznej. Uczniowie przygotowując się do naszych konkursów wiele się uczą i sami poszukują licznych ciekawostek, które później mogą trafić na listę pytań. W dwóch poprzednich edycjach zakres pytań był bardzo zróżnicowany. W jednym pytaniu pytaliśmy ich o najwyższy szczyt Norwegii, w kolejnym o przysmaki kuchni skandynawskiej, by na koniec zapytać jeszcze o najważniejsze postaci z mitologii nordyckiej. Ale sami uczestnicy nie dają się zaskoczyć naszymi pytaniami. To oni nas zaskakują szybkością i błyskotliwością odpowiedzi. A przy okazji te konkursy to doskonała zabawa. Przypominamy im o tym na każdym kroku, bo taki turniej to przede wszystkim bezstresowy quiz z upominkami i nagrodami – podkreślają Monika Tyczyńska i Leszek Kowalski, pracownicy Urzędu Miejskiego odpowiedzialni za przygotowanie pytań i organizację konkursu.

Turniej rozgrywany był systemem drużynowym. Reprezentacje szkolne składały się z dwójki uczniów. Drużyny skupione wokół laptopów zapewnionych przez dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 11starały się jak najszybciej odnaleźć odpowiedź na zadane pytanie. Uciekające sekundy obniżały wartość punktów, które drużyna mogła dopisać do swojego wspólnego konta. W tej grze liczyła się nie tylko wiedza, ale również czas.

Emocjonująca rozgrywka była konkursem, który z uwagą obserwowali przedstawiciele norweskiej delegacji z Bergen. Nasi goście byli po raz kolejny pod wrażeniem wiedzy uczestników konkursu.

Trzecia odsłona tej rywalizacji zakończyła się sukcesem reprezentantów Szkoły Podstawowej nr 11. Najlepsi i najszybsi w odpowiadaniu na pytania dotyczące geografii, polityki, gospodarki, sportu czy ciekawostek ze Skandynawii byli dziś Konrad Siara i Natan Klimiuk. Drugie miejsce zajęła SP nr 13, a trzecia była reprezentacja SP nr 12.

Starachowickie szkoły podczas turnieju reprezentowali:

Szkoła Podstawowa nr 1: Lena Szymczak, Maja Wojton.

Szkoła Podstawowa nr 2: Lena Żurowska, Wiktoria Janasiak.

Szkoła Podstawowa nr 6: Aleksandra Adamiec, Nadia Kozieł

Szkoła Podstawowa nr 9: Weronika Wojciechowska, Stanisław Zawadzki.

Szkoła Podstawowa nr 10: Tomasz Marzuchowski, Wojciech Boroń

Szkoła Podstawowa nr 11: Konrad Siara, Natan Klimiuk.

Szkoła Podstawowa nr 12: Adam Świostek, Maciej Zaczek.

Szkoła Podstawowa nr 13: Jakub Zyzman, Julia Przygoda.

- Gratulacje dla wszystkich drużyn, które dziś tak doskonale radziły sobie z wymagającymi pytaniami z tego zakresu. Zaimponowaliście Nam dzisiaj z Waszej wiedzy. Wszystkim zainteresowanym przypominam, że popularny wzór swetra to Marius, Andoya Spaceport to centrum kosmiczne, a smalahove to norweski smakołyk w postaci głowy owcy – podsumował turniej wiedzy o Norwegii Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

Współorganizatorem konkursu był Referat Edukacji, Kultury i Sportu UM w Starachowicach, który ufundował nagrody dla najlepszych drużyn.

Ostatnie aktualności

Projekt norweski. Wypełnij ankietę!

W związku z pracami nad podsumowaniem realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego […]

Dzień Młodzieży w Pałacyku za nami!

W piątek 5 kwietnia 2024 r. w Centrum Kreatywności Pałacyk odbył się Dzień Młodzieży, którego głównym tematem było zdrowie psychiczne. […]

Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *