Stuletni Pałacyk w Starachowicach zmienia swoje oblicze. Już wkrótce to miejsce będzie tętniło życiem i nową energią.

Po zakończeniu wszystkich prac, obiekt ma służyć lokalnej społeczności. Celem jest utworzenie tzw. "Impact Hubu", czyli inkubatora myśli społecznej. - Stworzymy tu przestrzeń dla współdziałania, integracji, wymiany doświadczeń i wzajemnego uczenia się od siebie przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, liderów społecznych i młodzieży - informuje Marek Materek, prezydent Starachowic.

Pałacyk powstał w 1922 roku. Jak na ówczesne czasy, był to budynek bardzo okazały, budowany z przeznaczeniem na mieszkanie dyrektora starachowickiej Fabryki Amunicji. Szefowie Zakładów Starachowickich mieszkali tam do 1939 roku. Po wojnie budynek zaczął stopniowo popadać w ruinę. Potem kolejno wprowadzały i wyprowadzały się z niego różne instytucje. W budynku m.in. przez blisko ćwierć wieku mieściło się przedszkole miejskie, które zostało zamknięte na początku lat 90.

Teraz obiekt diametralnie zmieni swój wygląd, funkcjonalność i przeznaczenie.

Dla przedsiębiorców

Centrum Kreatywności Pałacyk ma stanowić płaszczyznę do współpracy dla przedsiębiorców, organizacji społecznych, samorządu oraz mieszkańców.

To miejsce spotkań i realizacji inicjatyw oddolnych grup nieformalnych, organizacji społecznych oraz przedstawicieli biznesu. Znajdzie się tam również miejsce na działania społeczno - kulturalne.

- Pracujemy obecnie nad dostosowaniem oferty oraz specyfiki tego miejsca do zróżnicowanych potrzeb przedsiębiorców z terenu miasta i regionu. Zapraszamy firmy z sektora MŚP, osoby fizyczne prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze, freelancerów i innowatorów. Chcemy łączyć poszczególne środowiska celem wymiany doświadczeń, a także nawiązania współpracy - podkreśla prezydent Marek Materek.Dla NGO-sów i młodzieży

- W przestrzeniach Pałacyku chcemy gościć aktywnych mieszkańców, zaangażowanych w życie swojego miasta, przedstawicieli organizacji pozarządowych, firmy z sektora ekonomii społecznej. Liczymy, że będzie to miejsce, gdzie będą się rodziły pomysły dobre dla miasta - dodaje prezydent Marek Materek.

Swoje miejsce w „Pałacyku” znajdzie również starachowicka młodzież, w tym członkowie Młodzieżowej Rady Miasta. Są to kreatywni, młodzi ludzie, chętni do działania i do nich także władze miasta zamierzają kierować część projektów.

Rozebrali i dobudowali

By było to możliwe, w pierwszej kolejności, w ramach inwestycji, konieczna była rozbiórka dwóch historycznie późniejszych przybudówek przy Pałacyku. Budynek został rozbudowany o nowe skrzydło usytuowane po stronie północno-wschodniej, skomunikowane z obiektem istniejącym za pośrednictwem łącznika.

Powstaje tu nowa przestrzeń. W części historycznej budynku zaplanowano m.in. pomieszczenia techniczne, kawiarnię z zapleczem i oranżerią, punkt informacji, salę biurowo-ekspozycyjną, toalety, pomieszczenie organizacji pozarządowych oraz pomieszczenia biurowe.

W nowej części na parterze budynku będą zlokalizowane: sala konferencyjno-wykładowa na 100 osób, zaplecze sali konferencyjnej, foyer oraz szatnia i toalety ogólnodostępne.
Na pierwszym piętrze zlokalizowana będzie komunikacja, przestrzeń dla młodzieży i open space. Prace mają zakończyć się w tym roku.

Na cel tej inwestycji Gmina Starachowice zabezpieczyła kilkanaście milionów złotych. Źródła finansowania pochodzą z dwóch różnych programów. Budynek główny jest finansowany z programu „Rewitalizacja – Lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie” (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Świętokrzyskiego 2014-2020).

Nowe skrzydło, łącznik oraz zagospodarowanie otoczenia są realizowane w ramach projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%).

Ostatnie aktualności

Projekt norweski. Wypełnij ankietę!

W związku z pracami nad podsumowaniem realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego […]

Dzień Młodzieży w Pałacyku za nami!

W piątek 5 kwietnia 2024 r. w Centrum Kreatywności Pałacyk odbył się Dzień Młodzieży, którego głównym tematem było zdrowie psychiczne. […]

Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *