Stuletni Pałacyk w Starachowicach zmienia swoje oblicze. Już wkrótce to miejsce będzie tętniło życiem i nową energią.
Po zakończeniu wszystkich prac, obiekt ma służyć lokalnej społeczności. Celem jest utworzenie tzw. "Impact Hubu", czyli inkubatora myśli społecznej. - Stworzymy tu przestrzeń dla współdziałania, integracji, wymiany doświadczeń i wzajemnego uczenia się od siebie przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, liderów społecznych i młodzieży - informuje Marek Materek, prezydent Starachowic.
Pałacyk powstał w 1922 roku. Jak na ówczesne czasy, był to budynek bardzo okazały, budowany z przeznaczeniem na mieszkanie dyrektora starachowickiej Fabryki Amunicji. Szefowie Zakładów Starachowickich mieszkali tam do 1939 roku. Po wojnie budynek zaczął stopniowo popadać w ruinę. Potem kolejno wprowadzały i wyprowadzały się z niego różne instytucje. W budynku m.in. przez blisko ćwierć wieku mieściło się przedszkole miejskie, które zostało zamknięte na początku lat 90.
Teraz obiekt diametralnie zmieni swój wygląd, funkcjonalność i przeznaczenie.
Dla przedsiębiorców
Centrum Kreatywności Pałacyk ma stanowić płaszczyznę do współpracy dla przedsiębiorców, organizacji społecznych, samorządu oraz mieszkańców.
To miejsce spotkań i realizacji inicjatyw oddolnych grup nieformalnych, organizacji społecznych oraz przedstawicieli biznesu. Znajdzie się tam również miejsce na działania społeczno - kulturalne.
- Pracujemy obecnie nad dostosowaniem oferty oraz specyfiki tego miejsca do zróżnicowanych potrzeb przedsiębiorców z terenu miasta i regionu. Zapraszamy firmy z sektora MŚP, osoby fizyczne prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze, freelancerów i innowatorów. Chcemy łączyć poszczególne środowiska celem wymiany doświadczeń, a także nawiązania współpracy - podkreśla prezydent Marek Materek.
Dla NGO-sów i młodzieży
- W przestrzeniach Pałacyku chcemy gościć aktywnych mieszkańców, zaangażowanych w życie swojego miasta, przedstawicieli organizacji pozarządowych, firmy z sektora ekonomii społecznej. Liczymy, że będzie to miejsce, gdzie będą się rodziły pomysły dobre dla miasta - dodaje prezydent Marek Materek.
Swoje miejsce w „Pałacyku” znajdzie również starachowicka młodzież, w tym członkowie Młodzieżowej Rady Miasta. Są to kreatywni, młodzi ludzie, chętni do działania i do nich także władze miasta zamierzają kierować część projektów.
Rozebrali i dobudowali
By było to możliwe, w pierwszej kolejności, w ramach inwestycji, konieczna była rozbiórka dwóch historycznie późniejszych przybudówek przy Pałacyku. Budynek został rozbudowany o nowe skrzydło usytuowane po stronie północno-wschodniej, skomunikowane z obiektem istniejącym za pośrednictwem łącznika.
Powstaje tu nowa przestrzeń. W części historycznej budynku zaplanowano m.in. pomieszczenia techniczne, kawiarnię z zapleczem i oranżerią, punkt informacji, salę biurowo-ekspozycyjną, toalety, pomieszczenie organizacji pozarządowych oraz pomieszczenia biurowe.
W nowej części na parterze budynku będą zlokalizowane: sala konferencyjno-wykładowa na 100 osób, zaplecze sali konferencyjnej, foyer oraz szatnia i toalety ogólnodostępne.
Na pierwszym piętrze zlokalizowana będzie komunikacja, przestrzeń dla młodzieży i open space. Prace mają zakończyć się w tym roku.
Na cel tej inwestycji Gmina Starachowice zabezpieczyła kilkanaście milionów złotych. Źródła finansowania pochodzą z dwóch różnych programów. Budynek główny jest finansowany z programu „Rewitalizacja – Lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie” (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Świętokrzyskiego 2014-2020).
Nowe skrzydło, łącznik oraz zagospodarowanie otoczenia są realizowane w ramach projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%).
Ostatnie aktualności
Publikacja podsumowująca projekt norweski
Projekt "Kierunek Przyszłość - Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego" dobiegł końca. Mamy zaszczyt przedstawić Państwu publikacje podsumowujące ponad dwuletni wysiłek, który […]
Plan Adaptacji do Zmian Klimatu Miasta Starachowice z perspektywą do 2030 roku
Gmina Starachowice z dumą ogłasza zakończenie prac nad Miejskim Planem Adaptacji do Zmian Klimatu (MPA). Plan ten stanowi odpowiedź na […]
Powstała strategia Rozwoju Edukacji w Starachowicach
W ramach projektu norweskiego wspólnymi siłami Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miejskiego w Starachowicach powstała Strategia Rozwoju Edukacji. Ustalono następujące kierunki […]