Starachowicka Eko-szkoła już oficjalnie otwarta. Jedna z najważniejszych inwestycji zaplanowanych w ramach programu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” już cieszy oko, a funkcjonalna przestrzeń Szkoły Podstawowej nr 11 będzie służyć kolejnym pokoleniom młodych starachowiczan.

- Prace związane z przebudową i adaptacją pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr 11 zakończyły się wielkim sukcesem. Powstała niebanalna przestrzeń, która promuje działania ekologiczne i jest zielonym centrum północy miasta. To przede wszystkim nowoczesna i przyjazna uczniom szkoła dwujęzyczna, która w innowacyjny sposób ma zachęcić uczniów do nauki. A trzeba przyznać, że nauka w takich wnętrzach i z takim wyposażeniem to z pewnością sama przyjemność – powiedział Prezydent Miasta Marek Materek podczas oficjalnego otwarcia szkoły.

Środowa konferencja prasowa i oficjalne otwarcie Eko-szkoły były okazją nie tylko do prezentacji nowej edukacyjnej przestrzeni miejskiej, ale również podziękowań dla wszystkich osób zaangażowanych w stworzenie tego miejsca na mapie Starachowic.

- Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego projektu, którzy dołożyli symboliczną cegiełkę do powstania Eko-szkoły. Dziękuję uczniom, rodzicom, dyrekcji, kadrze pedagogicznej za uczestnictwo w współtworzeniu tego miejsca. Dziękuję za każdy głos w procesie konsultacji i każdą opinię na etapie projektowania placówki. Dzięki finansowemu wsparciu z funduszu norweskich zrealizowaliśmy inwestycję, która będzie służyć kolejnym pokoleniom mieszkańców naszego miasta. Uczniowie szkoły już podziwiają efekty prac firmy Selbud, która była odpowiedzialna za realizację inwestycji wartej blisko 4,2 miliona złotych. Szkoła robi wrażenie. Podobnie jak nowe meble czy nowoczesne pomoce dydaktyczne zakupione za kolejne 400 tysięcy złotych – podkreślił Prezydent Materek.

- Dziękuję wszystkim zaangażowanym w tworzenie tego miejsca. Czekało nas to wiele pracy, ale efekty robią wrażenie. Pamiętam pierwsze tygodnie naszej wspólnej pracy. Przychodziliśmy tu i wspólnie zastanawialiśmy się jak ta przestrzeń ma wyglądać i jak to rozplanować. Potem był czas konsultacji i rozmów z rodzicami. Obawialiśmy się jak będzie przebiegał ten remont. Jak on wpłynie na proces edukacyjny. Trafiliśmy jednak na świetnego wykonawcę, z którym mogliśmy skutecznie dowieźć ten projekt do końca. Przed nami już wykorzystywanie tej przestrzeni, która była wzorowana na norweskich przykładach. My ich jednak nie kopiowaliśmy, my po prostu czerpaliśmy dobre wzorce. I teraz czas na to, aby w tej przestrzeni odnaleźli się nasi uczniowie. Jestem przekonany, że to się uda – dodał Zastępca Prezydenta Miasta Marcin Gołębiowski.

Nowa przestrzeń

Starachowicka Eko-szkoła to przebudowane i zaadaptowane na nowo pomieszczenia szkoły na poziomie parteru, a także korytarzy na piętrach w części dawnego Gimnazjum nr 3.

W pierwszym etapie prace dotyczyły między innymi holu wejściowego oraz części wejściowej. To właśnie tam powstała bioteka, która składa się z biblioteki, mediateki (czytelni) oraz sali społeczności lokalnej.

W łączniku do nowszego skrzydła dawnego gimnazjum powstała specjalna ściana edukacyjna, na której w formie fototapety została umieszczona mapa Gór Świętokrzyskich. W szkole powstały specjalne sale edukacyjne: Ziemia, Recycling, Matematyki, a także językowe z możliwością podziału na dwa studia.

Powstały tu również Laboratoria Przyszłości. Składają się one dwóch sal: warsztatowej oraz „czystej”, gdzie odbywają się zajęcia z robotyki, fotografii oraz mody.

W przebudowanym budynku powstała również Sala Zielona Strefa Relaksu, której głównym zadaniem jest stworzenie idealnego miejsca do wyciszenia dzieci.

Wartość prac inwestycyjnych realizowanych przez starachowicką firmę SELBUD wyniósł blisko 4,2 miliona złotych. Dodatkowo prawie 400 tysięcy złotych przeznaczono na zakup mebli i pomocy dydaktycznych. Szkoła ma nowe meble, ławki szkolne, biurka, tablice magnetyczne, kabinę relaksacyjno-akustyczną, magiczne dywany, projektory itp.

Rozwój nauczycieli

Ważnym elementem EKO-szkoły jest również edukacja starachowickich nauczycieli, którzy zdobytą wiedzę będą mogli wykorzystywać podczas pracy zawodowej na rzecz rozwoju miasta.

Nauczyciele będą mogli w świadomy sposób kształtować światopogląd młodzieży i uwrażliwić ją na potrzebę dbałości o środowisko naturalne oraz partycypacji społecznej w rozwijaniu eko-miasta.

Szkolenia zostały zrealizowane przez wykładowców z Politechniki Warszawskiej i podzielone na trzy części, podczas których prowadzący skupili się na najważniejszych zagadnieniach związanych z ekologią - nie tylko za pomocą teorii, ale również praktyki.

Szkolenia odbyły się zarówno w Szkole Podstawowej nr 11, jak również w siedzibie Politechniki Warszawskiej na Wydziale Geodezji i Kartografii.

- To miejsce będzie inspirować do działania, nauki oraz sukcesów edukacyjnych. Jestem przekonany, że będzie wizytówką edukacyjną naszego miasta, ale jednocześnie mogę zapewnić, że to nie koniec zmian w Szkole Podstawowej nr 11 – podsumował prezydent Materek.

Ostatnie aktualności

Projekt norweski. Wypełnij ankietę!

W związku z pracami nad podsumowaniem realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego […]

Dzień Młodzieży w Pałacyku za nami!

W piątek 5 kwietnia 2024 r. w Centrum Kreatywności Pałacyk odbył się Dzień Młodzieży, którego głównym tematem było zdrowie psychiczne. […]

Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *