Prace budowalne przy starachowickim Pałacyku zbliżają się do oczekiwanego końca. Właśnie tutaj powstanie Centrum Kreatywności, nakierowane na dialog i współpracę młodzieży, przedsiębiorców oraz wszystkich mieszkańców miasta. Szczegóły dotyczący inwestycji przekazał Prezydent Marek Materek wraz z zaproszonymi gośćmi.

- Po zakończeniu wszystkich prac obiekt ma służyć lokalnej społeczności. Stworzymy tu przestrzeń dla współdziałania, integracji, wymiany doświadczeń i wzajemnego uczenia się od siebie przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, liderów społecznych, młodzieży i mieszkańców miasta – mówił Prezydent Miasta Marek Materek.

Intensywne prace trwają zarówno w modernizowanych obiektach jak i wokół nich. Tylko w tym roku wykonano tynkowanie wewnątrz budynku, montaż stolarki okiennej, prace dekarskie, utwardzenie terenu wokół budynków. Do tego postawiono główne ogrodzenie od strony ul. Konstytucji 3 Maja. Ponadto zamontowane są już instalacje wodno-kanalizacyjne czy centralne ogrzewanie. Obecnie trwają prace wykończeniowe- układanie płytek, montaż windy dla niepełnosprawnych oraz bieżące zagospodarowanie terenu.
Na realizację tego zadania Gmina Starachowice pozyskała znaczne środki zewnętrzne.

- Istniejący zabytkowy obiekt wyremontowano dzięki funduszom pozyskanym z programu „Rewitalizacja – Lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie” (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Świętokrzyskiego 2014-2020). Natomiast nowe skrzydło, łącznik oraz zagospodarowanie otoczenia zostaną sfinansowane z programu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021- wyjaśnił Prezydent Materek.Szczegóły funkcjonowania Centrum Kreatywności „Pałacyk” zostały nakreślone przez koordynatorkę projektu Iwonę Tamiołło – ma być to ogólnodostępne miejsce nastawione na stymulowanie kreatywności, przedsiębiorczości i integrację mieszkańców. Chcemy też skupić się na tworzeniu wspólnie z lokalnymi liderami, członkami rad osiedli projektów skierowanych do mieszkańców i realizowanych z ich udziałem. To tu mają rodzić się dobre pomysły na miasto, które chcemy wdrażać w życie. Pałacykowa przestrzeń to także miejsce do rozwiązywania problemów oraz podejmowania wyzwań pojawiąjących się przed członkami miejskich społeczności.

W części zabytkowej „Pałacyku” zaplanowano: kawiarnię oraz pomieszczenia udostępniane pod wynajem na prowadzenie działalności gospodarczej dla początkujących przedsiębiorców oraz start-up’ów. Celem Inkubatora Przedsiębiorczości będzie inicjowanie i realizowanie działań mających na celu przyspieszenie rozwoju lokalnej gospodarki poprzez tworzenie atrakcyjnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości ze szczególnym uwzględnieniem sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz start-up’ów. Celem będzie także pomoc nowo powstałym lub działającym przedsiębiorcom poprzez uzyskanie szerokiego dostępu do wypracowanych narzędzi wsparcia w rozwoju przedsiębiorczości. Pomogą nam w tym eksperci z różnych dziedzin i instytucji podczas spotkań organizowanych w pałacykowych przestrzeniach.

Natomiast w nowej części obiektu mieścić się będą: nowoczesna sala konferencyjna wraz z zapleczem, strefa do pracy i spotkań dla m.in. Młodzieżowej Rady Miasta, przestrzeń co-workingowa, oraz strefa do spotkań i integracji dla mieszkańców, młodzieży i przedsiębiorców, na parterze mamy również przestrzeń przystosowaną do organizacji wystaw.

- Do dyspozycji starachowickich przedsiębiorców pracujących online będą przestrzenie co – workingowe. Idea łączenia przedsiębiorców i ludzi biznesu wymaga otwartości oraz zapewnienia warunków umożliwiających spotykanie się przedsiębiorców. Utworzenie przestrzeni coworkingowej pozwoli na sieciowanie sektora kreatywnego i łączenie go z innymi środowiskami w mieście. W nowym pawilonie planujemy organizację debat, szkoleń, konsultacji, warsztatów, konferencji oraz spotkań mających na celu integrację, wymianę doświadczeń i współdziałanie. Liczymy na obecność i współpracę z organizacjami pozarządowymi działającymi w mieście, to także dla nich tworzymy tę przestrzeń – wyjaśnił obecny na konferencji Marcin Gołębiowski, Zastępca Prezydenta ds. Społecznych.

Oferta Centrum Kreatywności Pałacyk, będzie się zmieniać, ewaluować stanowiąc odpowiedź na oczekiwania zgłaszane nam przez mieszkańców, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe czy młodzież.

- Po latach przywróciliśmy starachowiczanom zrewitalizowany Park Miejski, Zalew Pasternik, Port Lubianka, miejsca przez lata zaniedbane, które dziś tętnią życiem i zachwycają. Teraz przyszła kolej na zabytkowy Pałacyk- zakończył Prezydent Marek Marerek.

Ostatnie aktualności

Projekt norweski. Wypełnij ankietę!

W związku z pracami nad podsumowaniem realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego […]

Dzień Młodzieży w Pałacyku za nami!

W piątek 5 kwietnia 2024 r. w Centrum Kreatywności Pałacyk odbył się Dzień Młodzieży, którego głównym tematem było zdrowie psychiczne. […]

Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *