Młodzieżowa Rada Miasta w Starachowicach rozpoczyna nową inicjatywę. Tym razem będziemy wspólnie z ekspertami opracowywali nowy program oparty na edukacji pozaformalnej dla młodzieży pn. Kompetencje Przyszłości.

W ewolucji zawodów zawsze była konieczna nauka, pozyskiwanie nowych kompetencji. Ocenia się, że nawet 30 proc. najważniejszych umiejętności, które ceni dzisiejszy pracodawca u pracowników, zmieni się w ciągu kilku lat. Dlatego niezmiernie ważne jest podjęcie działań w tym zakresie i przygotowanie młodzieży i edukacji do wyzwań nowoczesnej gospodarki. Na rynku pracy kształtowanym przez procesy automatyzacji i platformizacji odnajdą się tacy pracownicy, którzy bazując na zaawansowanych kompetencjach poznawczych, społecznych i technicznych (w tym cyfrowych) będą potrafili dostosowywać profil swoich umiejętności do szybko zmieniających się oczekiwań pracodawców.

Pod terminem "Kompetencje Przyszłości" kryje się 10 zawodowych umiejętności wg Instytutu Badawczego Uniwersytetu w Phoenix tj.:

1. myślenie projektowe,

2. współpraca wirtualna,

3. myślenie obliczeniowe,

4. transdyscyplinarność,

5. umiejętność korzystania z nowych mediów,

6. zarządzanie obciążeniem kognitywnym,

7. inteligencja społeczna,

8. niekonwencjonalne i adaptacyjne myślenie,

9. odkrywanie sensu,

10. nadawanie znaczenia.

Program będzie zawierał szczegółowy opis kompetencji przyszłości wraz z przykładami, case studies, metody pracy, cele poszczególnych szkoleń, scenariusze poszczególnych szkoleń, itp.

W październiku i listopadzie będziemy organizować seminaria dla młodzieży, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, uczelni wyższych i nauczycieli a w grudniu spotkamy się na 3 dniowym szkoleniu aby przetestować efekty naszej pracy.

Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu pn. „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%) w ramach Programu Rozwój Lokalny.

Ostatnie aktualności

Warsztaty z dezinformacji dla młodzieży

W październiku, dzięki funduszom norweskim, starachowicka młodzież mogła wziąć udział w pierwszych warsztatach z dezinformacji. To ważny temat - obecnie […]

Eko-Szkoła – przebudowa rozpoczęta!

Od kilku tygodni w budynku przy ul. Leśnej praca na budowie wre. Jej zwieńczeniem będzie przebudowa oraz adaptacja części budynku […]

Adres, który inspiruje

Będzie to jedyne takie miejsce w mieście i prestiżowy adres do prowadzenia własnej firmy. Przestrzeń służąca do wymiany doświadczeń i […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *