Marcowa wizyta gości z Norwegii w Starachowicach to kolejny etap międzynarodowej współpracy, jaka jest możliwa dzięki realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%) z Programu „Rozwój Lokalny”.

Podczas trzydniowego pobytu, Norwegowie zapoznawali się z aktualną sytuacją oraz planami rozwojowymi Starachowic. Duża część spotkań poświęcona była prezentacji dobrych praktyk w Skandynawii - rozwiązań, które z powodzeniem i pozytywnym skutkiem wprowadzono w życie.

W Polsce gościli Sverre Hoynes - doradca Gubernatora Prowincji Vestkand ds. mieszkaniowych, Margrethe Moss-Iversen Lundegård, doradca Rady Miejskiej w Bergen ds. zdrowia i spraw społecznych oraz Sonja Ljostveit - Zastępca Dyrektora w Departamencie ds. osób z niepełnosprawnościami w mieście Bergen.

Przypomnijmy, że to właśnie Bergen - drugie pod względem wielkości największe miasto w Norwegii - jest oficjalnym partnerem Starachowic przy realizacji projektu.Pierwsza część wizyty poświęcona była polityce mieszkaniowej w Polsce i Norwegii. Goście odwiedzili m.in. teren i budynek dawnego szpitala przy ul. Radomskiej, gdzie ma powstać nowoczesne osiedle mieszkaniowe. Opracowanie koncepcji tej części miasta jest możliwe dzięki wsparciu funduszy norweskich. Poruszono także kwestie planowanych eko-budynków przy ul. Polnej oraz innych inwestycji mieszkaniowych. W trakcie pobytu zaprezentowano m.in. nowe bloki, jakie powstały przy ul. Piłsudskiego, osiedle Wzgórze, gdzie termomodernizację przechodzą kolejne budynki, teren inwestycji mieszkaniowej przy ul. Kościelnej oraz osiedle Bugaj.

Ważnym punktem programu była dostępność miasta, podczas której poruszono temat standardów dostępności, likwidacji barier architektonicznych, wsparcia dla osób niepełnosprawnościami oraz działań prowadzonych w ramach polityki senioralnej i pomocy społecznej. W Starachowicach dyskutowano także o systemie opieki zdrowotnej, aktualnych wyzwaniach i potrzebach oraz o norweskich rozwiązaniach, które warto przenieść na polski grunt.W spotkaniach i warsztatach, oprócz przedstawicieli Urzędu Miejskiego, Centrum Usług Społecznych i STBS „Wspólny Dom”, wzięli udział również lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej, Starachowickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawni Plus oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Norwegowie odwiedzili także ośrodki CUS w Galerii „Skałka”, kluby seniora, gościli również w siedzibach starachowickich organizacji pozarządowych.

- Dziękuję naszym partnerom z Bergen, ponieważ od samego początku poświęcają nam wiele uwagi i z dużym zaangażowaniem podeszli do tego projektu. To znakomita, bardzo merytoryczna współpraca, staramy się czerpać z niej jak najwięcej, by wdrażać takie rozwiązania, które pozwolą jeszcze mocniej zwiększyć jakość życia mieszkańców i zapewnić dalszy rozwój Starachowic - podkreśla Prezydent Miasta Marek Materek.

Kolejna wizyta partnerów z Bergen w naszym mieście planowana jest pod koniec kwietnia.

Ostatnie aktualności

Projekt norweski. Wypełnij ankietę!

W związku z pracami nad podsumowaniem realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego […]

Dzień Młodzieży w Pałacyku za nami!

W piątek 5 kwietnia 2024 r. w Centrum Kreatywności Pałacyk odbył się Dzień Młodzieży, którego głównym tematem było zdrowie psychiczne. […]

Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *