Centrum Aktywności Społecznej ma wzbudzać dobre emocje, tętnić życiem i skupiać okolicznych mieszkańców, niezależnie od wieku. – Naszą rolą nie jest powielanie utartych schematów, ale pokazanie nowej, ciekawszej alternatywy na spędzenie czasu wolnego dzieciom, a także alternatywy na inne, lepsze życie dla ich rodziców. I to robimy - mówi Wioletta Grosicka, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Starachowicach.

W skład Centrum Aktywności Społecznej na osiedlu Wzgórze wchodzą: świetlica środowiskowa, utworzona w miejscu dawnych komórek lokatorskich oraz cztery mieszkania chronione zlokalizowane na piętrze budynku. Zarówno mieszkania chronione, jak świetlica mają zajęte miejsca, a na listach rezerwowych oczekują następni chętni.

Na prowadzenie Centrum Aktywności Społecznej Gmina Starachowice pozyskała środki z projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%) oraz Budżetu Państwa (15%) z Programu Rozwój Lokalny.


Mieszkania chronione

Zlokalizowane nad świetlicą mieszkania chronione działają w ramach projektu „CUS model integracji i rozwoju usług społecznych”, który obejmował przekształcenie starachowickiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych.

- Mieszkania chronione treningowe przeznaczone są dla osób będących w trudnej sytuacji życiowej, kryzysowej – informuje dyrektor CUS Wioletta Grosicka. – Osoby ubiegające się o przyznanie mieszkania chronionego muszą swoją sytuację udokumentować. Wykazać, że potrzebują mieszkania na określony czas, kiedy będą pracować nad wyjściem z kryzysu, aby mogły rozpocząć samodzielne funkcjonowanie.


Indywidualne doradztwo

Mieszkania chronione zlokalizowane na osiedlu Wzgórze mają niewielki metraż i są w pełni wyposażone w niezbędne urządzenia i meble. – To taka tymczasowa przystań, bo maksymalnie 2 lata może dana osoba zajmować mieszkanie chronione i tyle czasu ma na poprawę swojej sytuacji i wyjście z kryzysu – informuje dyrektor CUS. – Osoby zajmujące lokale są wspierane przez pracowników socjalnych oraz opiekuna mieszkania.

W wyjściu z trudnej sytuacji życiowej, w jakiej znaleźli się najczęściej na skutek nagłych zdarzeń losowych, mieszkańcom pomagają eksperci. Jak informuje dyrektor Grosicka, zatrudnieni w ramach projektu specjaliści wspierają fachową pomocą lokatorów zajmujących mieszkania chronione. Są to prawnik, doradca finansowy, psycholog i trener aktywności.


Świetlica środowiskowa

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się świetlica środowiskowa, działająca w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego przeznaczona głównie dla dzieci z osiedla Wzgórze, choć nie tylko.

- W świetlicy jest 30 miejsc, wszystkie są zajęte i kilka osób oczekuje na liście rezerwowej. Nie tylko dzieci mają zapewnioną opiekę, bo w ramach Centrum Aktywności Społecznej prowadzimy działania skierowane do rodziców, wsparciem obejmujemy całe społeczności – informuje dyrektor CUS.

Dzieciaki w wieku od 6 do 16 lat przebywają tu w godzinach od 12.00 do 18.00. Opiekę nad nimi sprawują kierownik obiektu, wychowawca i pomocnik wychowawcy.


Oferta zajęć, w których uczestniczą jest zróżnicowana i dostosowana do pory roku oraz kalendarza szkolnego. W czasie, kiedy w szkołach trwają zajęcia, opiekunowie świetlicy skupiają się na pomocy wychowankom przy odrabianiu prac domowych, bo w domu nie zawsze mogą one taką pomoc otrzymać. Dzięki funduszom z projektu, w świetlicy prowadzone są korepetycje z języków angielskiego, polskiego oraz matematyki i dodatkowo trening twórczego myślenia.

- Korepetycji udzielają nauczyciele ze stowarzyszenia „Zdrowa Szkoła”, które złożyło najkorzystniejszą ofertę w prowadzonym przez CUS zapytaniu ofertowym – informuje dyrektor centrum. – Najważniejsze jest to, że pomimo dość krótkiego okresu widoczne są efekty tych zajęć i dzieci mają lepsze wyniki w nauce.

Ale nie samą nauką człowiek żyje, dlatego też wychowawcy organizują dla podopiecznych wyjścia do kina, na basen, do kręgielni, a zimą na sztuczne lodowisko.


- Niestety niektóre z tych dzieci nie mają dostępu do takich atrakcji, a czas wolny spędzają z rówieśnikami na osiedlu lub przed ekranem telefonu lub komputera – mówi dyrektor Wioletta Grosicka. – Pokazujemy im inną, lepszą, atrakcyjniejszą alternatywę spędzania czasu wolnego.

W okresie ferii i wakacji miejsce nauczycieli – korepetytorów zajmują animatorzy z Akademii Twórczego Rozwoju Bystrzak, która wygrała postępowanie ofertowe na realizację tej usługi.

Organizowane są warsztaty baniek mydlanych, zajęcia kulinarne, eksperymenty naukowe, warsztaty przyrodniczo – kosmiczne. Dzieje się tu dużo świetnych i ciekawych rzeczy, a co najważniejsze, ku ogromniej radości dzieciaków.


Fachowe porady

Przy Świetlicy Środowiskowej prowadzone jest nieodpłatne doradztwo fachowe, a do dyspozycji mieszkańców z terenu całego miasta są: doradca ds. rodziny, psycholog, doradca finansowy i zawodowy.

- Na chwilę obecną najwięcej osób korzysta z pomocy psychologicznej, ta forma cieszy się największym zainteresowaniem – mówi szefowa CUS. – Od nowego roku planujemy uruchomić dyżury wymienionych doradców w różnych częściach miasta, aby dotrzeć z tą formą pomocy do jak największej liczby starachowiczan. W styczniu np. doradca finansowy będzie przyjmował w galerii handlowej Skałka, w punkcie Wolontariatu Senioralnego. O dokładnych terminach i miejscach będziemy informować mieszkańców na bieżąco. W planach mamy kolejną inicjatywę, która mam nadzieję spotka się z pozytywnym odbiorem, a mianowicie uruchomienie Klubu Mam. W tym celu chcemy zaprosić do współpracy doradcę rodziny, który m.in. podpowie, jak rozwiązywać pewne problemy wychowawcze, z jakimi boryka się obecnie niejedna z mam.


Ostatnie aktualności

Projekt norweski. Wypełnij ankietę!

W związku z pracami nad podsumowaniem realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego […]

Dzień Młodzieży w Pałacyku za nami!

W piątek 5 kwietnia 2024 r. w Centrum Kreatywności Pałacyk odbył się Dzień Młodzieży, którego głównym tematem było zdrowie psychiczne. […]

Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *