W dniach 17-21 września 2023 r. mieliśmy przyjemność wziąć udział w wizycie studyjnej dot. zrównoważonego transportu, kultury oraz mieszkalnictwa, która odbyła się w Bergen. Byliśmy częścią oficjalnej delegacji z Urzędu Miejskiego, na czele z Zastępcą Prezydent Miasta ds. Gospodarczych Elżbietą Gralec.

Pierwszego dnia odwiedziliśmy Agencję ds. środowiska miejskiego, gdzie poznaliśmy strategię zrównoważonej mobilności w mieście Bergen. Dowiedzieliśmy się jak mieszkańcy poruszają się po mieście nie zatruwając przy tym powietrza. Mogliśmy się sami przekonać o tym na własnej skórze ponieważ zwiedzaliśmy Bergen na miejskich rowerach. Mieliśmy okazję przejechać przez najdłuższy tunel rowerowy na świecie który liczy 3 kilometry - Fyllingsdalstunnelen. Na koniec dnia udaliśmy się do Bergen Public Library tzw. "Biblioteki w ciągłym rozwoju" w której mieliśmy szansę zobaczyć jak Norweska młodzież spędza kreatywnie popołudnia. W tej drugiej co do wielkości biblioteki w Norwegii mieści się też studio nagrań, warsztatownia dla mieszkańców czy kawiarnia. Po południu spotkaliśmy się z Ingvild z MRM Bergen, którą poznaliśmy w kwietniu podczas wizyty w Polsce oraz Birgitte, odpowiedzialną za politykę młodzieżowa w Bergen, aby zaplanować kolejne działania i projekty.

Drugiego dnia udaliśmy się na drugą stronę Bergen gdzie Ingvild z MRM Bergen, którą poznaliśmy w kwietniu podczas wizyty w Polsce oraz Birgitte, odpowiedzialną za politykę młodzieżowa w Bergen, aby zaplanować kolejne działania i projekty. . W tym samym obiekcie znajduje się także centrum e-sportu. Obok tej areny znajduje się "Åsane kulturhus" czyli centrum kultury, w którego skład wchodzi biblioteka Åsane, dom kultury Arna i Åsane, szereg sal kulturalnych, a także stołówka, pizzeria i kawiarnia. Centrum kultury jest zlokalizowane wspólnie ze szkołą średnią Åsane. Ostatnim kompleksem sportowym w jakim mieliśmy okazję być jest "Åsane Arena". Obiekt składa się z 6 różnych hal sportowych i stadionu piłkarskiego. Oprócz tego, że jest to główne centrum aktywności sportowej mieszkańców, obiekt jest również przeznaczony do uprawiania sportów na najwyższym poziomie w różnych segmentach sportowych. Na sam koniec dnia udaliśmy się do Norweskiego Muzeum Rybołówstwa, założonego w 1880 r. Muzeum Rybołówstwa to najstarsze muzeum w Norwegii poświęcone przemysłowi rybnemu – bardzo ważnego w tym kraju.

Trzeciego dnia odwiedziliśmy Agencję Usług Mieszkaniowych, gdzie zaprezentowano nam jak działa polityka mieszkaniowa w Bergen w tym jak wspierane są różne grupy społeczne np. młodzież, seniorzy, osoby z niepełnosprawnością, uchodźcy, migranci. Obejrzeliśmy również film na temat "Jak działa Bergen dla tworzeniem dobrych warunków życia i bezpiecznych mieszkań dla różnych grup defaworyzowanych". Wymieniliśmy się spostrzeżeniami jak u nas w Starachowicach wygląda polityka mieszkaniowa. Następnie pojechaliśmy oglądać mieszkania dla różnych grup docelowych.

Ostatniego dnia wyruszyliśmy też do historycznej dzielnicy portowej Bryggen. Zwiedziliśmy Muzeum Hanzeatyckie i Schøtstuene - w Finnegaarden, jednym z zabytkowych domów Bryggen znajduje się siedziba muzeum, którego ekspozycja poświęcona jest Lidze Hanzeatyckiej (związek północnoeuropejskich miast handlowych) oraz jej wpływowi na rozwój Bergen. Mogliśmy tu zobaczyć m.in. oryginalną halę kupiecką oraz biuro handlarza.

Norwegowie ujęli nas otwartością, przyjaźnią i gościnnością a sama Norwegia urzekła nas pięknem krajobrazu i kulturą. Dziękujemy za ciepłe ugoszczenie nas i świetnie zorganizowany plan.

Wizyta studyjna została zrealizowana w ramach projektu pn. „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” z Programu Rozwój Lokalny, współfinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%).

Autorzy: Młodzieżowa Rada Miasta Starachowice

Ostatnie aktualności

Projekt norweski. Wypełnij ankietę!

W związku z pracami nad podsumowaniem realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego […]

Dzień Młodzieży w Pałacyku za nami!

W piątek 5 kwietnia 2024 r. w Centrum Kreatywności Pałacyk odbył się Dzień Młodzieży, którego głównym tematem było zdrowie psychiczne. […]

Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *