Przestrzeń miejska starachowickiego Osiedla Wzgórze wzbogaciła się o nowe miejsce spotkań, integracji oraz edukacji ekologicznej. Od dziś oficjalnie funkcjonuje na osiedlu Ogródek Społeczny. To kolejny krok w stronę pełnej metamorfozy osiedla rewitalizowanego przez miejskie władze przez kilka ostatnich lat.

Ponad 100-letnie Osiedle Wzgórze to serce starachowickiej rewitalizacji. Najstarsze osiedle w naszym mieście przeszło przez ostatnie lata olbrzymią metamorfozę.

- Jeszcze kilka lat temu w centrum osiedla znajdowały się tylko wypełnione węglem i drewnem komórki lokatorskie, których zawartość służyła do opalania w piecach. Zmieniamy jednak krajobraz tego miejsca. Remontujemy budynki, aby mieszkańcy nie musieli już korzystać z pieców węglowych i można było podłączyć ich do miejskiej sieci ciepłowniczej. Chcemy zmieniać osiedle na funkcjonalne, aby mieszkańcom żyło się tu dobrze. Specjalnie dla nich stworzyliśmy Centrum Aktywności Społecznej i świetlicę, która jest dla nich miejscem zabawy, nauki oraz integracji pokoleniowej – przypominał Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek podczas oficjalnego otwarcia ogródka.

Powstanie ogródka społecznego to kolejne działanie w ramach projektu „Kierunek Przyszłość: Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” realizowanego w naszym mieście przy wsparciu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

- Dziś w tym miejscu otworzyliśmy Ogródek Społeczny, który powstał na osiedlu przy zaangażowaniu miasta, mieszkańców, wolotariuszy oraz miejskich instytucji. To będzie miejsce spotkań, integracji, rekreacji i edukacji ekologicznej. Ogródek nie tylko upiększy okolicę. Będzie miejscem aktywności i wspólnych działań. Krzewy, kwiaty, rośliny zielne i warzywa będą dla mieszkańców lekcją ekologii, a sam ogródek miejscem spotkań, warsztatów oraz zabaw. Jestem przekonany, że oddajemy ogród w najlepsze ręce – podkreślał Prezydent Materek.

W roli gospodarzy ogródka sprawdzać się będą dzieci i młodzież z tego osiedla, którzy już w dniu otwarcia doskonale opiekowali się nową oazą zieleni w tym miejscu. W ruch poszły konewki i wszystkie rośliny zostały odpowiednio podlane. Wodę otrzymał również spory krzaczek pomidorów, który przywiózł w prezencie Michał Kołodziejczak – prezes Ruchu Społecznego Agrounia TAK.

- Jestem dumny z waszego zaangażowania społecznego i przywiązania do ziemi, która was otacza. Ta ziemia nie jest tylko od tego, aby były na niej płyty betonowe. Ta ziemia ma dawać wam radość, a sama powinna rodzić. Cieszę się z otwarcia tego ogrodu. To dla mnie bardzo ważna inicjatywa. Powstał tu ogród , którego w przeszłości można byłoby nazywać ogrodem zwycięstwa. Zwycięstwo w tym przypadku polega na tym, że lokalne społeczności angażują się w tego typu miejscach dla dobra całego społeczeństwa – dodał Kołodziejczak.

Działania związane z powstaniem ogrodu społecznego prowadzone są w ramach projektu: „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” współfinansowanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021 (85%) oraz Budżetu Państwa (15%) z Programu Rozwój Lokalny, na który gmina Starachowice pozyskała blisko 16 milionów złotych dofinansowania.

Głównym celem projektu jest podniesienie jakości życia mieszkańców poprzez realizację kompleksowych programów i projektów społecznych, edukacyjnych, środowiskowych, gospodarczych i instytucjonalnych.Ostatnie aktualności

Projekt norweski. Wypełnij ankietę!

W związku z pracami nad podsumowaniem realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego […]

Dzień Młodzieży w Pałacyku za nami!

W piątek 5 kwietnia 2024 r. w Centrum Kreatywności Pałacyk odbył się Dzień Młodzieży, którego głównym tematem było zdrowie psychiczne. […]

Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *