„Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”
Starachowice znalazły się w gronie 29 zwycięskich samorządów, spośród ponad 200 w całej Polsce, które starały się o fundusze norweskie w ramach programu Rozwój Lokalny. Dzięki temu do Miasta trafi ponad 15 mln złotych z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 na realizację nowej ścieżki rozwoju miasta.
Najważniejsze cele i działania
Głównym celem projektu jest podniesienie jakości życia mieszkańców poprzez realizację kompleksowych programów i projektów społecznych, edukacyjnych, środowiskowych, gospodarczych i instytucjonalnych.
Kluczowe działaniach koncentrują się na dwóch głównych inwestycjach. Pierwsza to budowa nowego łącznika przy budynku Pałacyku wraz z zagospodarowaniem otoczenia i wyposażeniem, gdzie swoją siedzibę będzie miał Inkubator Myśli Społecznej tzw. Impact Hub. Druga to działania koncentrujące się pod szyldem „Eko Szkoły” tj. przygotowanie Szkoły Podstawowej nr 11 pod powstanie swoistego Centrum edukacji ekologicznej dla młodzieży i mieszkańców, w tym opracowanie dokumentacji, remont, zakup wyposażenia czy opracowanie kursów edukacyjnych.
Miasto dodatkowo będzie przygotowywało dokumentację techniczną, dokumenty strategiczne oraz koncepcje działań, które zostaną wykorzystane do realizacji projektów z zakresu mieszkalnictwa, ochrony środowiska, edukacji i rozwoju instytucjonalnego. Bardzo ważny jest także komponent społeczny i partycypacyjny. Dlatego powstanie świetlica środowiskowa i Centrum Aktywności Społecznej na Osiedlu Wzgórze. Ze środków projektowych sfinansowane zostanie wynagrodzenie personelu, wyżywienie oraz niezbędny sprzęt. Powstanie ciekawa oferta świetlicy z zajęciami dla dzieci i mieszkańców, prowadzone będzie także doradztwo branżowe m.in. psycholog i trener rodzinny. Oprócz tego zorganizowane zostaną szkolenia, warsztaty, kampanie społeczne dla różnych grup społecznych w tym seniorów, młodzieży, organizacji pozarządowych, nauczycieli, pracowników samorządowych oraz osób z niepełnosprawnościami.
Wszystkie powyższe działania mają na celu przygotować miasto na wyzwania demograficzne oraz klimatyczne, a także zakładają profesjonalizację pracy lokalnego samorządu.
Ekologia, polityka mieszkaniowa, edukacja
Bardzo istotnym czynnikiem dla miasta od kilku lat jest ekologia i ochrona środowiska. Zakres środowiskowy w projekcie to przede wszystkim wspomniana już Eko Szkoła, ale także opracowanie innowacyjnych kursów ekologicznych dla młodzieży i nauczycieli, opracowanie Gminnego Programu Niskoemisyjnego oraz Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu oraz zakup drona antysmogowego do kontrolowania jakości powietrza w mieście. Ponadto powstanie także dokumentacja projektowa do utworzenia zielonych ogrodów przy miejskich placówkach oświatowych.
Z ekologią ściśle wiąże się polityka mieszkaniowa. Dzięki projektowi powstanie dokumentacja dwóch ekologicznych budynków mieszkalnych oraz dodatkowo dokumentacja modelowego osiedla mieszkaniowego, które planowane jest w miejscu starego szpitala oraz nowa strategia mieszkaniowa do 2030 r.
Edukacja, oprócz kursów ekologicznych to także warsztaty dla młodzieży pod nazwą „Moja własna firma”, opracowanie i wdrożenie pilotażowego programu młodzieżowego „Kompetencje Przyszłości”, cykl szkoleń dla organizacji pozarządowych.
Rozwój instytucjonalny
Wsparcie finansowe z Programu Rozwój Lokalny pozwoli Miastu na profesjonalizację samorządu tj. organizację szkoleń i kursów językowych dla pracowników Gminy. Zadbamy także o ułatwienia dla osób niewidomych i słabowidzących w Urzędzie Miejskim zapewniając stosowane wyposażenie w tym między innymi nakładki z napisami w języku Braille’a oraz opracowując standardy dostępności.
Powstanie całkowicie nowa strona internetowa miasta dostosowana do wszelkich nowoczesnych standardów. Zintegrowane będą z nimi nowy miejski portal ekologiczny oraz portal dla organizacji pozarządowych wraz z nowym generatorem ofert i wniosków. Ponadto powstanie nowa identyfikacja wizualna miasta, foldery promujące miasto i lokalnych przedsiębiorców oraz zakupiony zostanie profesjonalny sprzęt do realizacji polityki wizerunkowej i komunikacji z mieszkańcami.
Co niezwykle ważne w dzisiejszej sytuacji powołany zostanie asystent międzykulturowy wspierający działania cudzoziemców w naszym mieście i koordynujący prace pomocowe dla Ukrainy.
Współpraca z partnerami
W realizację projektu włączeni są partnerzy krajowi – Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Politechnika Warszawska, Fundacja Nasze Zdrowie, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach oraz Powiat Starachowicki. Nawiązaliśmy także współpracę międzynarodową z Miastem Bergen z Norwegii.
Projekt będzie realizowany do kwietnia 2024 roku.
Fundusze Norweskie i EOG reprezentują wkład Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
W ramach Funduszy Norweskich i EOG Norwegia przyczynia się do ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia relacji dwustronnych z państwami beneficjentami z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Norwegia ściśle współpracuje z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Wraz z pozostałymi darczyńcami Norwegia przekazała 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014.
Fundusze Norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię i dostępne w państwach, które przystąpiły do UE po 2003 r. Fundusze Norweskie na lata 2014-2021 wynoszą 1,25 miliarda euro. Priorytety na ten okres to:
- Innowacje, badania naukowe, edukacja, konkurencyjność i godna praca;
- integracja społeczna, zatrudnienie młodzieży i ograniczenie ubóstwa;
- środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna;
- kultura, społeczeństwo obywatelskie, dobre zarządzanie i podstawowe prawa
- sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne.