Zakończyła się realizacja pierwszej edycji starachowickiego Zielonego Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego. Projekty, które zostały wybrane przez uczniów w głosowaniach w listopadzie i grudniu zostały wykonane i dostarczone. Łączna wartość wybranych projektów to ponad 39 tysięcy złotych.

Głosowania były organizowane przez Szkolne Zespoły Koordynujące i odbyły się one na przełomie listopada i grudnia. W każdej ze szkół odbyły się głosowania, w których aktywnością wykazali się uczniowie starachowickich podstawówek.

Najwięcej osób oddało swoje głosy w Szkole Podstawowej nr 9. Do urn w „dziewiątce” poszło aż 394 uczniów, którzy wybrali trzy najlepsze projekty. W pozostałych szkołach frekwencja była równie wysoka i społeczność tych szkół wybrała projekty zgłoszone przez samych uczniów.

„Eko Budżet” realizowany jest w ramach projektu pn. „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” z Programu Rozwój Lokalny, współfinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%).

Zwycięskie projekty

Szkoła Podstawowa nr 1 w Starachowicach

W głosowaniu wzięło udział 217 osób.

1. ,,Śmieci segregujesz-Ziemię ratujesz” – Projekt zakładał umieszczenie w szkole koszy do segregowania śmieci. Znajdują się one na terenie całego budynku, jak i w specjalnym „Pokoju ciszy". Na ścianach w tymże pokoju znajdują się kwiaty, a uczniowie na dodatkowych miejscach siedzących mogą teraz odpoczywać, w miłej i przyjemnej atmosferze. Projekt ma na celu naukę i zwiększenie świadomości na temat segregacji odpadów. Projekt zdobył 64 głosy.

2. ,,Pokój ciszy” – Z powodu hałasu na korytarzach szkolnych, projekt zakładał stworzenie specjalnego pokoju, w którym byłoby ciszej. Pomieszczenie jest zieloną strefą w szkole, w której uczniowie mogą zrelaksować się, pouczyć i spędzić czas w dobrej atmosferze. Szacowany. Projekt zdobył 101 głosów.

3. ,,Eko ściana” – Projekt zakładał stworzenie w szkole zielonej ściany z mchu. Mech zadba o filtracje powietrza i regulacje temperatury. Jest on również uspokajający i korzystnie wpływa na zdrowie. Mech jest ekologiczną rośliną, ponieważ nie musi być podlewany. Projekt zdobył 42 głosy.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Starachowicach

W głosowaniu wzięło udział 73 osoby.

1. „Dystrybutor z wodą dla SP2” – Projekt zakładał umieszczenie w szkole dystrybutora z wodą pitną. Uczniowie w każdej chwili mają możliwość zaspokojenia swojego pragnienia np. po lekcji wychowania fizycznego. Ograniczyło to kupowanie wody w plastikowych butelkach, a do automatu dołączone zostały eko papierowe kubeczki. Projekt zdobył 23 głosy.

2. „Oaza spokoju” – Projekt zakładał utworzenie w szkole strefy wypoczynku. W skład tej strefy wchodzią m.in. fototapeta łąki, stolik, kanapa, pufy oraz poduszki i rośliny. „Oaza spokoju" została wykonana z ekologicznych materiałów. Taka strefa jest miejscem, w którym uczniowie odpoczywają. Projekt zdobył 14 głosów

3. „Rolety bambusowe” – Projekt zakładał zakup rolet bambusowych, wyprodukowanych, z materiałów naturalnych. Rolety te są niezbędne do prowadzenia lekcji w poszczególnych salach w słoneczne dni. Projekt zdobył 12 głosów.

Szkoła Podstawowa nr 6 w Starachowicach

W głosowaniu wzięło udział 135 osób.

1. ,,Strefa Wypoczynku” – Projekt zakładał stworzenie w szkole strefy wypoczynku, w której uczniowie mogliby się wyciszyć i spędzić czas. Rośliny, które znajdują się w tejże strefie, umilają atmosferę. Projekt zdobył 71 głosów.

2. ,,Super Ogród” – Projekt zakładał stworzenie ogrodu na terenie szkoły. Ogród ten stanowi połączenie strefy relaksu z huśtawką oraz leżakami i strefy zielonej z różnego rodzaju roślinami. Projekt zdobył 29 głosów.

3. „Zielone Hole” – Projekt zakładał umieszczenie donic z kwiatami oraz akwarium na szkolnych korytarzach. Ma to na celu poprawę jakości powietrza i odstresowanie uczniów. Kolor zielony działa uspokajająco. Dodatkowego koloru korytarzom dodają rybki w akwarium. Projekt zdobył 19 głosów.

Szkoła Podstawowa nr 9 w Starachowicach

W głosowaniu wzięło udział 394 osoby.

1. „Kącik relaksacyjny dla miłośników książek”- Projekt zakłada utworzenie miejsca do czytania książek. Powstałaby ekościanka, czyli półka na książki oraz kwiaty. Obok znajdowałby się fotel z europalet. Społeczność szkolna pozyskałaby miejsce ciekawego spędzania czasu - relaks połączony z czytaniem. Rośliny poprawiłyby samopoczucie uczniów i nauczycieli oraz jakość powietrza w pomieszczeniu. Szacowany koszt: 1750zł. Projekt zdobył 71 głosów.

2. „Czas na relaks w zielonym zakątku.” – Projekt zakładał stworzenie kącika ekoedukacyjnego. Jest to ekonarożnik otoczony roślinami. Zieleń wpływa na uczniów uspokajająco i kojąco. Działanie to wdraża społeczność szkolną do systematycznej pracy nad pielęgnacją roślin. Uczniowie zyskują dodatkowe miejsce wypoczynku w czasie przerw. Projekt zdobył 147 głosów.

3. „Ekogranie, czyli kącik gier planszowych” – Projekt zakładał zagospodarowanie wolnej przestrzeni w szkole na kącik gier planszowych. Celem projektu jest integracja uczniów polskich i ukraińskich poprzez zabawę w formie gier planszowych. Gry zostały wykonane na lekcjach techniki i plastyki z surowców wtórnych. Projekt pozwolił uczniom atrakcyjnie i pożytecznie spędzić czas podczas przerw międzylekcyjnych. Projekt zdobył 124 głosy.

Szkoła Podstawowa nr 10 w Starachowicach

W głosowaniu wzięło udział 172 osoby.

1. „Ogródek szkolny” – Projekt zakładał stworzenie szkolnych ogródków na patiach. Uczniowie prowadzą obserwacje przyrodnicze oraz zakładają hodowle roślinne. Miejsce to jest strefą odpoczynku i wyciszenia. Projekt zdobył 37 głosów.

2. „Kącik relaksu”- Projekt zakładał utworzenie w szkole miejsca do relaksacji i odpoczynku. Uczniowie dbają o rośliny, które znajdują się w tym miejscu. Zakupione zostało 6 puf do siedzenia. Projekt zdobył 85 głosów.

3. „Ptasia szkoła” – Projekt zakładał zakup karmników dla ptaków. Uczniowie dokarmiają ptaki, jak i mają możliwość przeprowadzania obserwacji ornitologicznych. Została zakupiona karma oraz zeszyty do obeserwacji. Projekt zdobył 35 głosów.

Szkoła Podstawowa nr 11 w Starachowicach

W głosowaniu wzięło udział 343 osoby.

1. „Compost-cool” – Projekt zakładał wyposażenie sal lekcyjnych w kosze do segregacji śmieci. Wraz z tym została przeprowadzona kampania informacyjna, która doprowadziła do mianowania w każdej klasie eskperta ds. segregacji odpadów. Ta osoba zajmuje się segregacją w swojej klasie. Planowane jest wykorzystanie kompostownika, aby zmniejszyć ilość odpadów. Projekt zdobył 39 głosów.

2. „Zwierzątko szkolne” – Projekt zakładał utworzenie kącika przyrodniczego, w którym zostało umieszczone zwierzątko. W terarium zwierzątka znajdują się rośliny. Projekt zdobył 59 głosów.

3. „Ryby nie na niby” – Projekt zakładał utworzenie akwarium z rybkami i roślinami. Pozwala to realizowanie zajęć z zakresu przyrody i biologii w oparciu o naturalne środowisko. Uczniowie uczą się odpowiedzialności i systematyczności. Akwarium jest dobrym narzędziem terapeutycznym w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacji. Projekt zdobył 44 głosy.

Szkoła Podstawowa nr 12 w Starachowicach

W głosowaniu wzięło udział 355 osób.

1. „ZIELONA” Pracownia matematyczna – wymiana oświetlenia i rolet w klasie 26” – Projekt zakładał zmianę lamp oświetleniowych. Równomierne oświetlenie pomieszczenia ma dobry wpływ dla osób przebywających w nim. Lampy te są ekologiczne, ponieważ zużywają znacznie mniej energii elektrycznej oraz nie są awaryjne. Projekt zdobył 62 głosy.

2. „Zielony Przejazd” – Projekt zakładał utworzenie stojaków na rowery oraz ławek. Uczniowie zostawiali swoje rowery w bezpiecznym miejscu. Zachęca to do aktywnego korzystania z tego środka transportu. Zmniejsza to również emisje spalin w mieście. Projekt zdobył 134 głosów.

3. „Zdrowa sala dla każdego ucznia”- Projekt zakładał renowacje sali, z której korzystają wszyscy uczniowie klas 4-8. Zostało zakupione nowe bezpieczne dla środowiska lampy, ekologiczne rolety, rośliny oraz kosze do segregacji. Projekt zdobył 126 głosów.

Szkoła Podstawowa nr 13 w Starachowicach

W głosowaniu wzięło udział 204 osób.

1. „Zielone zacisze” – Projekt zakładał utworzenie miejsca do odpoczynku. Większość mebli jest w kolorze zielonym, a przestrzeń ozdobiona jest różnego rodzaju roślinami. Projekt zdobył 54 głosy.

2. „Kącik relaksu i bezpiecznego spędzania przerwy” – Projekt zakładał stworzenie specjalnej zielonej przestrzeni. Znajduje się tam wiele zieleni oraz kwiatów. Miejsce to jest dla uczniów, którzy chcą odpocząć oraz uciec od hałasu na przerwach międzylekcyjnych. Projekt zdobył 43 głosy.

3. „Oaza relaksu” – Projekt zakładał stworzenie oazy spokoju. W strefie relaksu znajdują się siedziska, pufy itd. Przestrzeń wypełniona jest roślinami. Wskazane jest poruszanie się boso po oazie w celu połączenia się z ziemią. Uczniowie sprawują opiekę nad roślinami. Projekt zdobył 38 głosów.

Eko Budżet realizowany jest w ramach projektu pn. „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” z Programu Rozwój Lokalny, współfinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%).

Ostatnie aktualności

Publikacja podsumowująca projekt norweski

Projekt "Kierunek Przyszłość - Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego" dobiegł końca. Mamy zaszczyt przedstawić Państwu publikacje podsumowujące ponad dwuletni wysiłek, który […]

Plan Adaptacji do Zmian Klimatu Miasta Starachowice z perspektywą do 2030 roku

Gmina Starachowice z dumą ogłasza zakończenie prac nad Miejskim Planem Adaptacji do Zmian Klimatu (MPA). Plan ten stanowi odpowiedź na […]

Powstała strategia Rozwoju Edukacji w Starachowicach

W ramach projektu norweskiego wspólnymi siłami Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miejskiego w Starachowicach powstała Strategia Rozwoju Edukacji. Ustalono następujące kierunki […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *