Znamy już rozstrzygnięcia pierwszej edycji starachowickiego Zielonego Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego. Uczniowie wybrali 24 zwycięskie projekty, które będą realizowane w pierwszym kwartale 2024 roku. Łączna wartość wybranych projektów to ponad 39 tysięcy złotych.

- Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom starachowickich szkół podstawowych, którzy zaangażowali się w realizację pierwszej edycji „Eko-budżetu”. Zielony Szkolny Budżet Partycypacyjny realizowany we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta zakończył się organizacyjnym sukcesem. Uczniowie naszych szkół zgłosili łącznie 52 projekty, z których aż 47 przeszło weryfikację i można było na nie głosować w szkolnych głosowaniach. A procedura głosowania to kolejny sukces obywatelski. Na uprawnionych do głosowania 2121 uczniów na swój projekt głos oddało łącznie 1893 uczniów. To oznacza, że frekwencja w starachowickim „eko-budżecie” wyniosła ponad 89 procent. Gratuluję wszystkim pomysłodawcom oraz samym głosującym, którzy wybrali w ten sposób 24 zwycięskie projekty służące ich szkolnej społeczności – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

Zielony Szkolny Budżet Partycypacyjny to przedsięwzięcie umożliwiające dofinansowanie projektów tworzonych przez młodzież starachowickich szkół podstawowych, których organem prowadzącym jest Gmina Starachowice. Pierwsza edycja Ekobudżetu wystartowała we wrześniu 2023 roku.

Łącznie uczniowie starachowickich wspierający przez radnych z Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach zgłosili 52 projekty. Pozytywną weryfikację przeszło 47 z nich. I to właśnie one zostały zakwalifikowane do etapu głosowania.

Wybrano 24 projekty

Głosowanie były organizowane przez Szkolne Zespoły Koordynujące i odbyły się one na przełomie listopada i grudnia. W każdej ze szkół odbyły się głosowania, w których aktywnością wykazali się uczniowie starachowickich podstawówek.

- Najwięcej osób oddało swoje głosy w Szkole Podstawowej nr 9. Do urn w „dziewiątce” poszło aż 394 uczniów, którzy wybrali trzy najlepsze projekty. W pozostałych szkołach frekwencja była równie wysoka i społeczność tych szkół wybrała projekty zgłoszone przez samych uczniów – dodaje Julia Łaszewicz ze starachowickiej Młodzieżowej Rady Miasta.

Gmina Starachowice zaplanowała na realizację tego zadania kwotę 42 tysiące złotych. „Eko Budżet” realizowany jest w ramach projektu pn. „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” z Programu Rozwój Lokalny, współfinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%).

Dla każdej z ośmiu szkół uczestniczących w projekcie przewidziano kwotę 5.250 złotych. Ostatecznie po zakończonym głosowaniu i wyborze 24 zwycięskich projektów podliczono, iż łączna wartość tych projektów wynosi 39.943 złotych.

- Ostateczna kwota tych projektów będzie jednak znana dopiero po przeprowadzonej procedurze zamówień publicznych i może ona jeszcze ulec zmianie – zapowiadają organizatorzy Zielonego Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego.

- Zgłaszane przez młodzież pomysły dotyczą zmian w przestrzeni szkolnej w bardziej kolorowe i przyjazne miejsca do nauki, relaksu i spędzania czasu wolnego w duchu eko – podkreślają twórcy idei budżetowej.Zwycięskie projekty

Szkoła Podstawowa nr 1 w Starachowicach

W głosowaniu wzięło udział 217 osób.

,,Śmieci segregujesz-Ziemię ratujesz” – Projekt zakłada umieszczenie w szkole koszy do segregowania śmieci. Znajdowałyby by się na terenie całego budynku, jak i w specjalnym „Pokoju ciszy". Na ścianach w tymże pokoju byłyby kwiaty, a uczniowie na dodatkowych miejscach siedzących mogliby odpocząć, w miłej i przyjemnej atmosferze. Projekt ma na celu naukę i zwiększenie świadomości na temat segregacji. Szacowany koszt: 1 746zł. Projekt zdobył 64 głosy.

,,Pokój ciszy” – Z powodu hałasu na korytarzach szkolnych, projekt zakłada stworzenie specjalnego pokoju, w którym byłoby ciszej. Pomieszczenie byłoby zieloną strefą w szkole, w której uczniowie mogliby zrelaksować się, pouczyć i spędzić czas w dobrej atmosferze. Szacowany koszt: 1750zł. Projekt zdobył 101 głosów.

,,Eko ściana” – Projekt zakłada stworzenie w szkole zielonej ściany z mchu. Mech zadbałby o filtracje powietrza i regulacje temperatury. Jest on również uspokajający i korzystnie wpływa na zdrowie. Mech jest ekologiczną rośliną, ponieważ nie musi być podlewany. Szacowany koszt: 1750zł. Projekt zdobył 42 głosy.

Łączna kwota projektów wynosi 5 246,00 zł.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Starachowicach

W głosowaniu wzięło udział 73 osoby.

„Dystrybutor z wodą dla SP2” – Projekt zakłada umieszczenie w szkole dystrybutora z wodą pitną. Uczniowie w każdej chwili mieliby możliwość zaspokojenia swojego pragnienia np. po lekcji wychowania fizycznego. Ograniczyłoby to kupowanie wody w plastikowych butelkach, a do automatu dołączone by były eko papierowe kubeczki. Szacowany koszt: 1745zł. Projekt zdobył 23 głosy.

„Oaza spokoju” – Projekt zakłada utworzenie w szkole strefy wypoczynku. W skład tej strefy wchodziłoby m.in. fototapeta łąki, stolik, kanapa, pufy oraz poduszki i rośliny. „Oaza spokoju" zostałaby wykonana z ekologicznych materiałów. Taka strefa byłaby miejscem, w którym uczniowie mogliby odpocząć. Szacowany koszt: 1726zł. Projekt zdobył 14 głosów

„Rolety bambusowe” – Projekt zakłada zakup rolet bambusowych, wyprodukowanych, z materiałów naturalnych. Rolety te są niezbędne do prowadzenia lekcji w poszczególnych salach w słoneczne dni. Szacowany koszt: 1680zł. Projekt zdobył 12 głosów.

Łączna kwota projektów wynosi 5 151,00 zł.

Szkoła Podstawowa nr 6 w Starachowicach

W głosowaniu wzięło udział 135 osób.

,,Strefa Wypoczynku” – Projekt zakłada stworzenie w szkole strefy wypoczynku, w której uczniowie mogliby się wyciszyć i spędzić czas. Rośliny, które znajdowałyby się w tejże strefie, umiliłyby atmosferę. Szacowany koszt: 1700 zł. Projekt zdobył 71 głosów.

,,Super Ogród” – Projekt zakłada stworzenie ogrodu na terenie szkoły. Ogród ten stanowiłby połączenie strefy relaksu z huśtawką oraz leżakami i strefy zielonej z różnego rodzaju roślinami. Szacowany koszt: 1750zł. Projekt zdobył 29 głosów.

„Zielone Hole” – Projekt zakłada umieszczenie donic z kwiatami oraz akwarium na szkolnych korytarzach. Ma to na celu poprawę jakości powietrza i odstresowanie uczniów. Kolor zielony działa uspokajająco. Dodatkowego koloru korytarzom dodałyby rybki w akwarium. Szacowany koszt: 1750zł. Projekt zdobył 19 głosów.

Łączna kwota projektów wynosi 5 200,00 zł.

Szkoła Podstawowa nr 9 w Starachowicach

W głosowaniu wzięło udział 394 osoby.

„Kącik relaksacyjny dla miłośników książek”- Projekt zakłada utworzenie miejsca do czytania książek. Powstałaby ekościanka, czyli półka na książki oraz kwiaty. Obok znajdowałby się fotel z europalet. Społeczność szkolna pozyskałaby miejsce ciekawego spędzania czasu - relaks połączony z czytaniem. Rośliny poprawiłyby samopoczucie uczniów i nauczycieli oraz jakość powietrza w pomieszczeniu. Szacowany koszt: 1750zł. Projekt zdobył 71 głosów.

„Czas na relaks w zielonym zakątku.” – Projekt zakłada stworzenie kącika ekoedukacyjnego. Byłby to ekonarożnik otoczony roślinami. Zieleń wpływałaby na uczniów uspokajająco i kojąco. Działanie to wdrożyłoby społeczność szkolną do systematycznej pracy nad pielęgnacją roślin. Uczniowie zyskaliby dodatkowe miejsce wypoczynku w czasie przerw. Szacowany koszt: 1750zł. Projekt zdobył 147 głosów.

„Ekogranie, czyli kącik gier planszowych” – Projekt zakłada zagospodarowanie wolnej przestrzeni w szkole na kącik gier planszowych. Celem projektu jest integracja uczniów polskich i ukraińskich poprzez zabawę w formie gier planszowych. Gry zostałyby wykonane na lekcjach techniki i plastyki z surowców wtórnych. Projekt pozwoliłby uczniom atrakcyjnie i pożytecznie spędzić czas podczas przerw międzylekcyjnych. Szacowany koszt: 1650zł. Projekt zdobył 124 głosy.

Łączna kwota projektów wynosi 5 150,00 zł.

Szkoła Podstawowa nr 10 w Starachowicach

W głosowaniu wzięło udział 172 osoby.

„Ogródek szkolny” – Projekt zakłada stworzenie szkolnych ogródków na patiach. Uczniowie mogliby prowadzić obserwacje przyrodnicze oraz zakładać hodowle roślinne. Miejsce to byłoby strefą odpoczynku i wyciszenia. Szacowany koszt: 1750zł. Projekt zdobył 37 głosów.

„Kącik relaksu”- Projekt zakłada utworzenie w szkole miejsca do relaksacji i odpoczynku. Uczniowie dbaliby o rośliny, które znajdowałyby się w tym miejscu. Zakupione by zostało 6 puf do siedzenia. Szacowany koszt: 1750zł. Projekt zdobył 85 głosów.

„Ptasia szkoła” – Projekt zakłada zakup karmników dla ptaków. Uczniowie dokarmialiby ptaki, jak i mieliby możliwość przeprowadzania obserwacji ornitologicznych. Zostałaby zakupiona karma oraz zeszyty do obeserwacji. Szacowany koszt: 1560zł. Projekt zdobył 35 głosów.

Łączna kwota projektów wynosi 5 060,00 zł.

Szkoła Podstawowa nr 11 w Starachowicach

W głosowaniu wzięło udział 343 osoby.

„Compost-cool” – Projekt zakłada wyposażenie sal lekcyjnych w kosze do segregacji śmieci. Wraz z tym zostałaby przeprowadzona kampania informacyjna, która doprowadziłaby do mianowania w każdej klasie eskperta ds. segregacji odpadów. Ta osoba zajmowałaby się segregacją w swojej klasie. Planowane jest wykorzystanie kompostownika, aby zmniejszyć ilość odpadów. Szacowany koszt: 1422zł. Projekt zdobył 39 głosów.

„Zwierzątko szkolne” – Projekt zakłada utworzenie kącika przyrodniczego, w którym zostanie umieszczone zwierzątko. W terarium zwierzątka znajdowałyby się rośliny. Szacowany koszt: 1400zł. Projekt zdobył 59 głosów.

„Ryby nie na niby” – Projekt zakłada utworzenie akwarium z rybkami i roślinami. Pozwoliłoby to realizowanie zajęć z zakresu przyrody i biologii w oparciu o naturalne środowisko. Uczniowie nauczyliby się odpowiedzialności i systematyczności. Akwarium byłoby dobrym narzędziem terapeutycznym w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacji. Szacowany koszt: 1270zł. Projekt zdobył 44 głosy.

Łączna kwota projektów wynosi 4 092,00 zł.

Szkoła Podstawowa nr 12 w Starachowicach

W głosowaniu wzięło udział 355 osób.

„ZIELONA” Pracownia matematyczna – wymiana oświetlenia i rolet w klasie 26” – Projekt zakłada zmianę lamp oświetleniowych. Równomierne oświetlenie pomieszczenia miałoby dobry wpływ dla osób przebywających w nim. Lampy te są ekologiczne, ponieważ zużywają znacznie mniej energii elektrycznej oraz nie są awaryjne. Szacowany koszt: 1400zł. Projekt zdobył 62 głosy.

„Zielony Przejazd” – Projekt zakłada utworzenie stojaków na rowery oraz ławek. Uczniowie zostawialiby swoje rowery w bezpiecznym miejscu. Zachęciłoby to do aktywnego korzystania z tego środka transportu. Zmniejszyłoby to również emisje spalin w mieście. Szacowany koszt: 1644zł. Projekt zdobył 134 głosów.

„Zdrowa sala dla każdego ucznia”- Projekt zakłada renowacje sali, z której korzystają wszyscy uczniowie klas 4-8. Zostałyby zakupione nowe bezpieczne dla środowiska lampy, ekologiczne rolety, rośliny oraz kosze do segregacji. Szacowany koszt: 1750zł. Projekt zdobył 126 głosów.

Łączna kwota projektów wynosi 4 794,00 zł.

Szkoła Podstawowa nr 13 w Starachowicach

W głosowaniu wzięło udział 204 osób.

„Zielone zacisze” – Projekt zakłada utworzenie miejsca do odpoczynku. Większość mebli byłaby w kolorze zielonym, a przestrzeń byłaby ozdobiona różnego rodzaju roślinami. Szacowany koszt: 1750zł. Projekt zdobył 54 głosy.

„Kącik relaksu i bezpiecznego spędzania przerwy” – Projekt zakłada stworzenie specjalnej zielonej przestrzeni. Znajdowałoby się tam wiele zieleni oraz kwiatów. Miejsce to byłoby dla uczniów, którzy chcieliby odpocząć oraz uciec od hałasu na przerwach międzylekcyjnych. Szacowany koszt: 1750zł. Projekt zdobył 43 głosy.

„Oaza relaksu” – Projekt zakłada stworzenie oazy spokoju. W strefie relaksu znajdowałyby się siedziska, pufy itd. Przestrzeń wypełniona by była roślinami. Wskazane byłoby poruszanie się boso po oazie w celu połączenia się z ziemią. Uczniowie sprawowaliby opiekę nad roślinami. Szacowany koszt: 1750zł. Projekt zdobył 38 głosów.

Łączna kwota projektów wynosi 5 250,00 zł.

Eko Budżet realizowany jest w ramach projektu pn. „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” z Programu Rozwój Lokalny, współfinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%).

Ostatnie aktualności

Projekt norweski. Wypełnij ankietę!

W związku z pracami nad podsumowaniem realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego […]

Dzień Młodzieży w Pałacyku za nami!

W piątek 5 kwietnia 2024 r. w Centrum Kreatywności Pałacyk odbył się Dzień Młodzieży, którego głównym tematem było zdrowie psychiczne. […]

Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *