Jakie jest największe zwierzę lądowe Norwegii, jak tłumaczymy tytuł norweskiego hymnu, a także co jest tradycją piątkowych kolacji w Skandynawii. Między innymi z takimi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy drugiej edycji konkursu wiedzy o Norwegii, który odbył się w sali „Olimpia” Urzędu Miejskiego. Konkurs wygrała Julia Przygoda – uczennica Szkoły Podstawowej nr 13.

Za nami druga odsłona konkursu wiedzy o Norwegii, który już na stałe wpisał się w kalendarz konkursów edukacyjnych w naszym mieście. W styczniu uczniowie starachowickich szkół podstawowych rywalizowali drużynowo o tytuł szkoły, która o skandynawskim państwie wie jak najwięcej. Sukces odniosła wówczas Szkoła Podstawowa nr 13.Julia Przygoda, Damian Klimaszewski oraz Jan Pastuszka to trójka reprezentantów „trzynastki”, którzy po zakończeniu części konkursowej mogli unieść ręce w geście triumfu, a następnie odebrać gratulacje od Zastępcy Prezydenta Miasta Starachowice Marcina Gołębiowskiego. Poza gratulacjami czekały na nich jeszcze upominki związane z projektem realizowanym przez miasto w ramach funduszy norweskich.

Po kilku miesiącach oczekiwania nadszedł czas drugiej edycji tego konkursu. Uczniowie przez ten czas studiowali wiedzę na temat Norwegii i dowiadywali się o licznych ciekawostkach na temat kraju Wikingów. Zdobyta wiedza miała okazać się kluczowa w końcowym sukcesie konkursu, który tym razem odbywał się w kategorii indywidualnej.

Emocji nie brakowało

W konkursie wzięło udział 16 uczniów reprezentujących 8 starachowickich szkół podstawowych. Każdą ze szkół reprezentowała dwójka uczniów, która musiała zmierzyć się z pytaniami przygotowanymi przez organizatorów. Tym razem była to pula 21 pytań dotycząca następujących dziedzin: geografia, mitologia nordycka, kulinaria, słynni twórcy kultury, sport, symbole narodowe, święta narodowe Norwegii czy ustrój państwowy.

-Starachowicki konkurs wiedzy to jednak nie tylko formułki i dane statystyczne. To przede wszystkim ciekawostki oraz fakty z życia Norwegów, które mogą zaskoczyć nie jedną osobę. Nasi uczestnicy to jednak uczniowie, którzy za każdym razem doskonale radzą sobie z przygotowanymi pytaniami. Podobnie było również tym razem. 21 pytań testowych przygotowanych w oparciu o nowoczesną platformę do tworzenia zagadek online, czyli popularny Kahoot nie sprawiło większych problemów uczestnikom zabawy. Oczywiście jak zwykle nie brakowało zmian w aktualnej klasyfikacji, która wyświetlana była po każdym z pytań – oceniają konkurs organizatorzy.

Emocjonująca rozrywka była interesującym konkursem, który z uwagą obserwowali również przedstawiciele norweskiej delegacji z Bergen. Nasi goście byli pod wrażeniem wiedzy uczestników konkursu.

Zwycięzcy konkursu

Najlepsza okazała się tym razem Julia Przygoda z SP nr 13. Uczennica „trzynastki” znów stanęła więc na najwyższym stopniu podium i w nagrodę otrzymała okazały puchar za zwycięstwo oraz atrakcyjne nagrody ufundowane przez Urząd Miejski.

Drugie miejsce zajął jej szkolny kolega Jakub Zyzman, a na trzecim miejscu uplasowała się Julia Tomczyk z SP nr 9.

Dodatkowo wszyscy uczestnicy konkursowej zabawy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

Nagrody i upominki dla uczniów wręczył Zastępca Prezydenta Miasta Marcin Gołębiowski, który już zapowiedział trzecią edycję konkursu. Zapewne nasi uczniowie już odliczają czas do kolejnej okazji sprawdzenia swojej wiedzy o Norwegii.

Konkurs promował projekt „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” realizowany w naszym mieście przy wsparciu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021, a jego celem jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów szkół podstawowych, pogłębianie i poszerzanie wiedzy uczniów w oparciu o udział w edukacyjnych konkursach wiedzowych oraz rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania kulturą danego kraju, a także wzbogacenie wiedzy z zakresu mitologii, kultury, historii i geografii Norwegii.

Ostatnie aktualności

Projekt norweski. Wypełnij ankietę!

W związku z pracami nad podsumowaniem realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego […]

Dzień Młodzieży w Pałacyku za nami!

W piątek 5 kwietnia 2024 r. w Centrum Kreatywności Pałacyk odbył się Dzień Młodzieży, którego głównym tematem było zdrowie psychiczne. […]

Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *