W Starachowicach powstaje miejsce, w którym mieszkańcy, młodzież, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych będą mogli spotykać się, rozwijać swoje projekty oraz rozszerzać umiejętności.

Stuletni „Pałacyk” zmienia swoje oblicze. Intensywne prace trwają przy przebudowie historycznego obiektu, powstała również konstrukcja nowego skrzydła i łącznika. Dzięki inwestycji, na które Gmina Starachowice pozyskała zewnętrzne dofinansowanie, niszczejący od lat obiekt ma szansę odzyskać dawny blask i ponownie stać się tętniącym życiem miejscem spotkań.

W ostatnich tygodniach na terenie inwestycji trwały prace wykończeniowe, w tym tynkowanie wewnątrz budynku, montaż solarki okiennej, prace dekarskie na dachu oraz utwardzanie terenu wokół budynku. Stawiane było również główne ogrodzenie od strony ul. Konstytucji 3 Maja.

Po zakończeniu wszystkich prac, obiekt ma służyć lokalnej społeczności. Celem jest utworzenie tzw. "Impact Hubu", czyli inkubatora myśli społecznej. - Stworzymy tu przestrzeń dla współdziałania, integracji, wymiany doświadczeń i wzajemnego uczenia się od siebie przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, liderów społecznych i młodzieży - informuje Prezydent Miasta Marek Materek.


W Pałacyku w części historycznej budynku zaplanowano: w obrębie piwnic - pomieszczenia techniczne, obsługi budynku, w obrębie parteru - kawiarnia z zapleczem i oranżerią, pomieszczenia biurowe, toalety personelu oraz toalety ogólnodostępne, w obrębie I piętra - cztery pomieszczenia biurowe.

W nowym skrzydle na parterze budynku będzie zlokalizowana sala konferencyjno-wykładowa na sto osób, zaplecze sali konferencyjnej, foyer oraz szatnia i toalety ogólnodostępne. Na pierwszym piętrze zlokalizowane będzie open space wraz z przestrzenią kreatywną dla młodzieży.

Dostęp do całego kompleksu osobom niepełnosprawnym zostanie zapewniony poprzez podjazdy oraz dźwigi lub podnośniki osobowe. Budowa obiektu zakończy się w tym roku.


Na cel tej inwestycji Gmina Starachowice zabezpieczyła ok. 12 mln zł. Źródła finansowania pochodzą z dwóch różnych programów. Budynek główny będzie finansowany z programu „Rewitalizacja – Lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie” (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Świętokrzyskiego 2014-2020).

Nowe skrzydło, łącznik oraz zagospodarowanie otoczenia zostaną zrealizowane w ramach projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%).


Ostatnie aktualności

Projekt norweski. Wypełnij ankietę!

W związku z pracami nad podsumowaniem realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego […]

Dzień Młodzieży w Pałacyku za nami!

W piątek 5 kwietnia 2024 r. w Centrum Kreatywności Pałacyk odbył się Dzień Młodzieży, którego głównym tematem było zdrowie psychiczne. […]

Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *