Studenci Politechniki Warszawskiej wciąż pracują nad koncepcjami projektowymi modelowego osiedla mieszkaniowego, które ma powstać w miejscu dawnej bazy PKS przy ulicy Wiosennej. W poniedziałek odbył się kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących rozwoju mieszkalnictwa w Starachowicach. W styczniu studenci powrócą do naszego miasta z gotowymi prezentacjami zabudowy tego miejsca.

Za nami kolejny etap starachowickich konsultacji społecznych dotyczących oceny potrzeb i oczekiwań mieszkańców Starachowic wobec rozwoju mieszkalnictwa w mieście. Grupa 22 studentów z Politechniki Warszawskiej odwiedziła w poniedziałek nasze miasto i przeprowadziła wizję lokalną byłej bazy PKS.

- Wspólnie z miejskim architektem Panem Marcinem Bednarczykiem przeprowadziliśmy wizję lokalną tego miejsca. Architekt opowiedział nam o tym terenie, jego historii i wskazał jaki jest plan jego zagospodarowania, a w zasadzie jak zmieniały się plany wobec tego miejsca. W poprzednim studium zagospodarowania i jeszcze aktualnym miejscowym planie zagospodarowania jako przeznaczenie tych terenów wskazuje się zabudowę magazynową. Tymczasem ostatecznie ma się tam pojawić zabudowa mieszkaniowa i tego typu przekształceniu ma służyć ćwiczenie wykonywane przez naszych studentów – podkreśla mgr inż Hubert Horynek, wykładowca Politechniki Warszawskiej, partnera starachowickiego projektu realizowanego ze środków norweskich.Wywiady uliczne i ankiety

Studenci, którzy w poniedziałek odwiedzili Starachowice to 22-osoba grupa żaków z Politechniki Warszawskiej ucząca się obecnie na piątym roku kierunku Gospodarka Przestrzenna. Młodzież prowadziła prace ankietowe, które będą jej pomocne przy stworzeniu swoich prezentacji.

- Teren bazy PKS to miejsce, które na pewno sprawdzi się jako doskonała lokalizacja mieszkaniowa. Dookoła tego miejsca jest dobrze rozwinięta zabudowa mieszkaniowa. Miejsce jest dobrze skomunikowane, a jednocześnie nie jest jeszcze zagospodarowane, co otwiera możliwości prowadzenia nowych usług – dodaje Horynek.W poniedziałkowe przedpołudnie studenci prowadzili wywiady uliczne z mieszkańcami Starachowic, a po południu spotkali się w sali konferencyjnej „Olimpia”. W drugiej części konsultacji mieli okazję do uzupełniania swoich ankiet, a także dotychczasowej wiedzy na temat miasta.

- Zadaniem projektowym studentów jest przygotowanie planu miejscowego dla terenu, na którym znajduje się dawna baza PKS tak, aby na tym terenie w przyszłości mogła powstać baza mieszkaniowa. Musimy sobie więc odpowiedzieć na pytanie jaka ma być ta zabudowa. Czy powstaną tu budynki jednorodzinne czy wielorodzinne, czy to mają być budynki o obniżonym czynszu, a może zabudowa deweloperska. Musimy odpowiedzieć na te pytania, a przy okazji ocenić zapotrzebowanie mieszkańców miasta – oceniła dr inż architekt Agnieszka Cieśla.W styczniu prezentacja

Studenci wraz z wykładowcami zapowiadają powrót do Starachowic na początku przyszłego roku.

- Dziś była okazja do przeprowadzenia kolejnych analiz miasta pod kątem struktury funkcjonalno-przestrzennej, dostępności komunikacji czy uwarunkowań przyrodniczych. W styczniu przyjedziemy do Państwa i zaprezentujemy pierwsze wyniki naszych prac. Siedem zespołów opracowuje obecnie swoje koncepcje projektowe. Przywieziemy więc ze sobą siedem prezentacji modelowego osiedla mieszkaniowego – zapowiada Agnieszka Cieśla.Warsztaty mieszkaniowe pozwolą na opracowanie strategii gospodarowania i rozwoju mieszkalnictwa w Starachowicach w ramach projektu pn. „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Jak podkreślają w zaproszeniu eksperci Politechniki Warszawskiej – partnerzy projektu, wiemy, że w Starachowicach brakuje mieszkań na wynajem dla pracowników licznych zakładów zlokalizowanych w mieście. Wiemy też, że Starachowice cechuje szczególnie szybki odpływ młodych kobiet. Warto dla nich stworzyć atrakcyjną ofertę mieszkaniową.Ostatnie aktualności

Projekt norweski. Wypełnij ankietę!

W związku z pracami nad podsumowaniem realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego […]

Dzień Młodzieży w Pałacyku za nami!

W piątek 5 kwietnia 2024 r. w Centrum Kreatywności Pałacyk odbył się Dzień Młodzieży, którego głównym tematem było zdrowie psychiczne. […]

Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *