Starachowicki Ogród Społecznościowy wciąż się rozrasta. Na ogrodowym terenie przy ulicy Glinianej ruszyły już prace i pierwsze nasadzenia. Międzypokoleniowa współpraca seniorów, słuchaczy UTW, uczniów starachowickich szkół i władz miasta przynosi efekty w postaci zasadzonych ziół, krzewów i roślin.

„Leczymy się ziołami, a nie antybiotykami” - tak brzmi hasło przewodnie Starachowickiego Ogrodu Społecznościowego przywołane przez prezesa Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jerzego Krawczyka. Prezes obchodzącego w tym roku jubileusz 15-lecia stowarzyszenia zapowiada organizację w tym miejscu licznych spotkań i warsztatów, dzięki którym mieszkańcy miasta będą mogli poznać dokładnie zasadzone zioła i ich zastosowanie w codziennej kuchni.- Ten ogród będzie pełni funkcję edukacyjno-rekreacyjną, ale na pierwszym miejscu stawiamy na edukację. To będzie miejsce, gdzie będą odbywać się zajęcia, wykłady czy warsztaty międzypokoleniowe. Swoją aktywność będą mogli spożytkować tu zarówno seniorzy jak i młodzież szkolna. Już mamy podpisane stosowne umowy ze szkołami i od wiosny przyszłego roku to miejsce będzie tętnić życiem – zapewnia Jerzy Krawczyk.Prezes UTW dodaje, iż nasi seniorzy w najlepszy możliwy sposób będą uczyć młodzież rozpoznawania zasadzonych ziół. Dodatkowo młodzież będzie mogła sprawdzić się w sadzeniu, plewieniu, a także pozna tajniki wykorzystania roślin w codziennej kuchni. Wszystko ma służyć potrzebom zdrowotnym naszych organizmów.

Nasadzenia ziół i krzewów

We wtorkowe południe ogród wzbogacił się o nowe nasadzenia. Zioła, kwiaty i krzewy sadzone były przez seniorów, uczniów, a także przedstawicieli władz miasta. W powiększanie ogrodu aktywnie zaangażowali się Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz jego zastępca Marcin Gołębiowski.

Od wczesnych godzin na terenie ogrodu wykonywane były prace ziemne oraz nasadzenia. Dokonywali tego słuchacze UTW oraz uczniowie klasy II A z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1.Lista roślin posadzonych w tym miejscu jest długa i imponująca. W ogrodzie będą rosnąć liczne zioła: melisa, mięta, tymianek, bazylia, szczypiorek, koperek, oregano, czosnek niedźwiedzi, rukola czy pietruszka. Na terenie ogrodu nie zabraknie również roślin i krzewów, takich jak: berberys, sadziec purpurowy, różnokolorowe wrzośce, róża pnąca, wiciokrzew, bluszcz, winobluszcz pięciopłatkowy, trawa rozplenica, rozchodniki, marcinki, floksy, hortensja czy butleje.

Ogród coraz większy

Słuchacze UTW zapewniają, że dobrze pielęgnowane rośliny na pewno dobrze się przyjmą.

- Mamy doświadczenie w pracach ogrodowych. Jako uniwersytet otworzyliśmy teraz nową sekcję naukową – Eko-ogród. Kierownikem tej sekcji jest Pani Maria Gola, która wokół siebie skupia już sporą grupę sympatyków, którzy będą sprawować nadzór nad ogrodem. Wszyscy jesteśmy zakochani w ogrodzie i pracach działkowych – dodaje Krawczyk.Powstanie starachowickiego ogrodu jest jednym z elementów realizacji pilotażowego programu edukacji ekologicznej. W wykonanie tego zadania mocno zaangażowali się seniorzy – słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach, partnerzy projektu. Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%) oraz Budżetu Państwa (15%).

W czerwcu tego roku wspólnym wysiłkiem mieszkańców udało się już wykonać nasadzenia ziół i kwiatów do skrzyń oraz wyznaczyć miejsca pod nowe sadzonki, zgodnie z planem zagospodarowania działki przy ul. Glinianej. Wiosną w tym miejscu odbywać się będą warsztaty międzypokoleniowe.

Starachowicki ogród liczy sobie obecnie około 600 metrów kwadratowych.

- Mamy duży teren i chcemy go dobrze zagospodarować. Nasze sadzonki pozyskujemy również od naszych seniorów, którzy przynoszą je z własnego domu. Wszystkie zioła i warzywa mają właściwości zdrowotne – dodają twórcy ogrodu.Ostatnie aktualności

Projekt norweski. Wypełnij ankietę!

W związku z pracami nad podsumowaniem realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego […]

Dzień Młodzieży w Pałacyku za nami!

W piątek 5 kwietnia 2024 r. w Centrum Kreatywności Pałacyk odbył się Dzień Młodzieży, którego głównym tematem było zdrowie psychiczne. […]

Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *