Centrum Aktywności Społecznej na osiedlu Wzgórze rozpoczęło swoje funkcjonowanie. W czwartek uroczystego otwarcia nowej placówki dokonał Prezydent Miasta Marek Materek wraz z mieszkańcami Starachowic.

- Kilka lat temu, gdy staliśmy obok tego budynku i rozmawialiśmy o rewitalizacji osiedla Wzgórze, dawnej Kolonii Robotniczej, zapowiadaliśmy, że to miejsce zostanie wyremontowane i powstanie tu świetlica środowiska. Wtedy część osób patrzyła na nas z niedowierzaniem, ale dotrzymaliśmy słowa. Za oknem widzimy jeden z budynków wielorodzinnych, który został kompleksowo wyremontowany i przeszedł głęboką termomodernizację. Tu, gdzie obecnie się znajdujemy, kiedyś mieściły się komórki, w których trzymano węgiel i drewno. Dziś ten budynek zyskał nowe oblicze i będzie służył lokalnej społeczności - dzieciom, młodzieży, ale także osobom dorosłym - podkreślał Prezydent Marek Materek.



Placówka, która została utworzona przez Gminę Starachowice w budynku przy ulicy Widok 10a, będzie prowadzona przez Centrum Usług Społecznych. W rozwój Centrum Aktywności Społecznej zaangażowani zostali: Anna Kaczmarek - z-ca dyrektora organizator pomocy społecznej, Magadalena Kosin - koordynator zadania projektowego, Anna Kosowska - kierownik placówki wsparcia dziennego, Irmina Senderowka – wychowawca oraz osoby, które będą prowadzić działania wspierające organizowanie społeczności lokalnej: Tomasz Margula – organizator społeczności lokalnej, pracownicy socjalni: Agnieszka Kubiak Opozda, Anita Pawla, Justyna Gawlik, a także animatorzy Katarzyna Kozińska i Andrzej Jacek Tarnowski

- Wierzymy, że to miejsce będzie tętniło życiem, rozwijało nowe pasje i umiejętności naszych mieszkańców. Starachowiczanie będą mogli się tu spotykać i integrować. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego projektu. Zespołowi, który będzie sprawował nad nim opiekę, życzę powodzenia i wielu ciekawych inicjatyw, a Państwa serdecznie zapraszam do korzystania z oferty tej placówki – dodawał Prezydent Marek Materek.



Kluczowe działania CAS będą związane z organizacją zajęć dla dzieci w wieku od 6. do 16. roku życia, a także punktu poradnictwa, gdzie usługi świadczyć będzie psycholog, doradca ds. rodziny, doradca finansowy oraz doradca zawodowy.

Zespół CAS planuje także warsztaty ogrodnicze przeznaczone dla wszystkich mieszkańców. Warsztaty mają za zadanie edukować w zakresie działań ogrodniczych i ekologicznych poprzez praktyczną pracę w ogrodzie, projektowanie ogrodów, działania proekologiczne. Rezultatem tych działań będzie organizacja społecznych ogródków sąsiedzkich.

Dla dzieci przygotowano zajęcia rozwijające zainteresowania m.in. plastyczne, muzyczne, sportowe, a także pomoc w nauce języka angielskiego, polskiego czy matematyki. Będą również brały udział w zajęciach kształtujących kompetencję w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej, warsztatach kulinarnych i zdrowotnych.



W ramach zajęć poza placówką dzieci będą korzystać z wyjść do kina, na basen czy form zajęć plenerowych organizowanych na terenie osiedla Wzgórze. Podczas wakacji i ferii zimowych czekają między innymi zajęcia taneczne i muzyczne, zabawy sportowe, eksperymenty naukowe, rozwijanie wyobraźni i kreatywności. Codziennie zaplanowane są zajęcia świetlicowe oraz posiłek.

Organizowanie społeczności lokalnej ma na celu wzmocnienie więzi społecznych, wzajemną pomoc w ramach wolontariatu i usług sąsiedzkich, a także organizację wspólnych spotkań kulturalnych, sportowych. Z przeprowadzonej diagnozy wynika, że jest wielu mieszkańców osiedla, którym zależy na pozytywnej przemianie tego miejsca i są gotowi do włączenia się w planowanie oraz realizację działań służących rozwojowi osiedla. Intencją CAS jest wykrzesanie tego potencjału i rozpoczęcie międzypokoleniowej, sąsiedzkiej współpracy.



Działania prowadzone będą w ramach projektu: „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” współfinansowanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021 (85%) oraz Budżetu Państwa (15%) z Programu Rozwój Lokalny, na który gmina Starachowice pozyskała blisko 16 milionów złotych dofinansowania. Głównym celem projektu jest podniesienie jakości życia mieszkańców poprzez realizację kompleksowych programów i projektów społecznych, edukacyjnych, środowiskowych, gospodarczych i instytucjonalnych.

Ostatnie aktualności

Projekt norweski. Wypełnij ankietę!

W związku z pracami nad podsumowaniem realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego […]

Dzień Młodzieży w Pałacyku za nami!

W piątek 5 kwietnia 2024 r. w Centrum Kreatywności Pałacyk odbył się Dzień Młodzieży, którego głównym tematem było zdrowie psychiczne. […]

Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *