Wizyta studyjna delegacji z Bergen - drugiego co do wielkości największego miasta w Norwegii, nowego partnera Starachowic - była okazją do szerszego zaprezentowania potencjału naszej gminy i rozmowy o kierunkach rozwoju.

Przyjazd był związany z oficjalną inauguracją projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%),

Goście z Bergen swoją wizytę rozpoczęli w Parku Kultury, gdzie mogli spotkać się z najmłodszymi Starachowiczanami i posłuchać uczestników 39. Dziecięcego Festiwalu Piosenki. W Galerii „Skałka” poznali kulisy przekształcenia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych, odwiedzili Biuro Obsługi Klienta, a także zapoznali się z formami prowadzenia polityki senioralnej. W trakcie wyjątkowo rozśpiewanego i radosnego wydarzenia mieli też okazję poznać liczne talenty starachowickich seniorów.


Norwegowie odwiedzili również Szkołę Podstawowej nr 11, gdzie powstanie Eko-Szkoła - jeden z ważniejszych punktów projektu. Tu także, w budynku dawnego gimnazjum, zobaczyli, jaką pomoc dla uchodźców z Ukrainy przygotowała Gmina Starachowice.

Kolejnym przystankiem była wizyta na osiedlu Wzgórze skupiona wokół tematu polityki mieszkaniowej – goście mogli obejrzeć wybudowane lokale mieszkaniowe oraz Centrum Aktywności Społecznych.

Przedstawiciele Bergen w trakcie pobytu w Starachowicach mieli okazję zwiedzić także m.in. zalew Lubianka, Pasternik czy Park Miejski, wspólnie z mieszkańcami uczestniczyli w oficjalnej inauguracji fontanny w zrewitalizowanej przestrzeni przed Parkiem Kultury. Gościli również w Opactwie Cystersów w Wąchocku. Ponadto wzięli udział w spotkaniu Rady Rozwoju Miasta, briefingu prasowym inaugurującym projekt oraz konferencji "EKO Starachowice. Zielone Miasto - Zielona Edukacja”.


- Serdecznie dziękuję naszym gościom za odwiedziny. Był to intensywny pobyt, ale bardzo merytoryczny. W trakcie tych dwóch dni wymieniliśmy się naszymi doświadczeniami w tematach, nad którymi w następnych miesiącach będziemy wspólnie pracowali. W ramach projektu zaplanowanych zostało także kilka pobytów przedstawicieli naszego miasta w Bergen. Chcemy czerpać dobre wzorce, inspirować się najlepszymi rozwiązaniami, które w Norwegii przynoszą efekty, i oczywiście po odpowiedniej ich adaptacji wdrażać je w Starachowicach – podkreśla Prezydent Miasta Marek Materek.

Ostatnie aktualności

Eko Szkoła – nowa jakość edukacji

Gmina Starachowice zmierza do finalizacji prac nad końcowym opracowaniem projektu zagospodarowania przyszłej Eko Szkoły w Szkole Podstawowej nr 11. W […]

Zaprojektują zielone ogrody przez starachowickich szkołach

Utworzenie zielonych enklaw - wiklinowych szałasów i zielonych labiryntów, ogródków fenologicznych, zaplanowanie nowych nasadzeń czy założenie ogródków uprawianych przez dzieci […]

Przy „Pałacyku” prace idą pełną parą

Stuletni "Pałacyk” w Starachowicach zmienia swoje oblicze. Na placu przy ul. Konstytucji 3 Maja coraz wyraźniej widać już zarysy nowego […]