Konferencja „EKO Starachowice. Zielone Miasto – Zielona Edukacja” była kolejną częścią oficjalnej inauguracji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%).

Spotkanie, jakie odbyło się w piątek w Urzędzie Miejskim w sali Olimpia, zostało podzielone na dwa bloki tematyczne, w trakcie których zaproszeni eksperci dyskutowali m.in. na temat rozwoju miasta w sferze ekologiczno-ekonomicznej, a także edukacji ekologicznej w szczególności wśród najmłodszych.

W wydarzeniu wzięli udział goście z Bergen (Norwegia), którzy od środy przebywają w naszym mieście, a od czwartku są oficjalnymi partnerami Gminy Starachowice w realizacji projektu.


- Do tej pory zrealizowaliśmy w Starachowicach różne działania o charakterze ekologicznym. Wśród nich m.in. wymianę oświetlenia, co wpłynęło na zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną, kompleksową termomodernizację budynków, wyburzanie obiektów, w których istniały tzw. „kopciuchy”, zakup nowego taboru nieskoemisyjnych autobusów czy uruchomienie butelkomatu oraz systemu czujników jakości powietrza, które celowo instalowaliśmy na szkołach i przedszkolach. Chcieliśmy w ten sposób uświadamiać dorosłym mieszkańcom, jak ważna jest postawa nas wszystkich w walce o czyste powietrze. W tym momencie czekamy na uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy, które pozwolą miastu w jeszcze większym stopniu zaangażować się w budowę farm fotowoltaicznych czy wzmocnić program wymiany „kopciuchów” w lokalach mieszkańców na ekologiczne źródła ciepła. W trakcie dzisiejszego spotkania chcemy wymieniać się doświadczeniami i szukać najlepszych rozwiązań, by Starachowice były miastem ekologicznym i przyjaznym dla mieszkańców – podkreślał Prezydent Miasta Marek Materek.


O tym, jakie rozwiązania zastosowano w Norwegii i które przyniosły zamierzony skutek, opowiadali goście z Bergen. – Wszystko oparte było i jest nadal na ścisłej współpracy z przedstawicielami różnych środowisk - mieszkańcami, przedsiębiorcami czy naukowcami z uniwersytetów. Pierwszym krokiem była właściwa diagnoza, której dokonywaliśmy w poszczególnych częściach miasta. Trzeba pamiętać, że rzeczywistość wokół nas się zmienia i musimy na bieżąco śledzić wszystkie czynniki oraz modyfikować dane. Dzięki zaangażowaniu grona ekspertów, mogliśmy wprowadzać rozwiązania, które pozwalają nam tworzyć miasto przyjazne dla mieszkańców. Część tych informacji przekażemy dziś, ale cieszę się, że w ramach projektu zostało zaplanowanych kilka wizyt przedstawicieli Starachowic w Norwegii. Na miejscu będziemy mogli wszystko jeszcze lepiej zaprezentować i pokazać, jak to wygląda w praktyce - mówiła Mary Okland, doradca z Wydziału Pracy, Spraw Socjalnych, Zarządzania Budynkami i Lokalnego Rozwoju Miasta Bergen.


Rolę ekspertów w trakcie piątkowego wydarzenia pełnili: dr Katarzyna Rudzińska z Politechniki Warszawskiej, prof. Mirosław Babiarz i dr Grzegorz Wałek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, dr Dagmara Kociuba oraz mgr Ewelina Berlińska z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, Piotr Urbanek – Prezes Zarządu Zakładu Energetyki w Starachowicach, dr Marcin Gołębiowski – Zastępca Prezydenta Miasta Starachowice ds. Społecznych, a także Krzysztof Rokita – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach. Spotkanie odbywało się w formule hybrydowej - część uczestników łączyła się zdalnie, poprzez transmisję internetową.

Wydarzenie miało charakter otwartej dyskusji dotyczącej EKO Starachowic, w której każdy mógł zabrać głos.


Ostatnie aktualności

Projekt norweski. Wypełnij ankietę!

W związku z pracami nad podsumowaniem realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego […]

Dzień Młodzieży w Pałacyku za nami!

W piątek 5 kwietnia 2024 r. w Centrum Kreatywności Pałacyk odbył się Dzień Młodzieży, którego głównym tematem było zdrowie psychiczne. […]

Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *