27 pań z dwóch grup zajęciowych oficjalnie zakończyło organizowany w naszym mieście kurs języka polskiego dla osób pochodzących z Ukrainy. 60-godzinny kurs skierowany jest do osób dorosłych, które przyjechały do naszego miasta zza wschodniej granicy. Gmina Starachowice wspólnie z partnerem projektu Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach zaplanowała organizację zajęć dla 60 osób. Kursy odbywają się w ramach projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Kursy języka polskiego od pierwszego dnia ich wprowadzenia cieszą się dużą popularnością wśród naszych gości. W kwietniu swoje zajęcia rozpoczęły dwie pierwsze grupy. Zajęcia odbywały się w budynku Urzędu Miejskiego, Parku Kultury oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej i zakończyły testem wiedzy.

We wtorkowe przedpołudnie w Urzędzie Miejskim w Starachowicach grupa kilkunastu kursantek odebrała świadectwa ukończenia kursu języka polskiego na poziomie A1. Dokumenty ukończenia kursu wręczył Zastępca Prezydenta Miasta Starachowice Marcin Gołębiowski wraz z prowadzącymi zajęcia przedstawicielami Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Dziś rozmawiano tylko po polsku

- Pamiętam jak dziś, że gdy spotykaliśmy się na początku kursu to symbolicznie otwierałem naszą wspólną drogę do nauki języka polskiego. Początki zawsze są najważniejsze, ale i najtrudniejsze. Hasło, które przyświecało temu kursowi to „język polski, polska dla początkujących”. Chcieliśmy nauczyć Was podstaw języka polskiego, ale również polskości kulturowej. Mogłyście poznać różne użycia języka, zapoznać się z różnymi scenkami i poznać dialogi. To wszystko miało pokazać Wam różnorodność naszego języka – przyznał na spotkaniu dr hab. Stanisław Cygan, kierownik Centrum Kultury i Języka Polskiego UJK w Kielcach.

- Mówi się o tym, że język polski i ukraiński mają wspólne cechy tak na 70 procent. Jesteśmy w jednej słowiańskiej rodzinie językowej i jesteśmy do siebie bardzo podobni. Pamiętajcie jednak, że ten język trzeba szlifować i musicie uczestniczyć w komunikacji językowej. Poznałyście podstawy, ale ten język ma służyć Wam na co dzień. Dziś już wiem, że z częścią Was będziemy się spotykać na kursie dla studentów realizowanym w Kielcach. Na koniec pozostaje mi tylko podziękować Wam za życzliwe przyjęcie i życzyć udanego startu w Polsce – dodał profesor.

- Dziś mówimy tylko po polsku. Możemy mówić po polsku, bo doskonale już sobie radzicie z tym językiem dzięki udziałowi w kursie, dlatego w imieniu Prezydenta Miasta Starachowice serdecznie Wam dziękuję – dodał zastępca prezydenta.

W imieniu uczestniczek kursu podziękowania za udział w kursie przekazała jedna ze słuchaczek Inna Mekheda.

- Bardzo dziękujemy władzom miasta za opiekę nad uchodźcami z Ukrainy. Dziękujemy również za organizację tych kursów językowych, które pomagają nam w aklimatyzacji w Waszym kraju. Wszyscy jesteście wspaniałymi nauczycielami. Dziękujemy za ogrom pracy i zaangażowanie w organizację tych zajęć – podsumowała.

Dwie grupy już zakończyły kurs

Obecnie kończy się kurs w trzeciej grupie, a już od poniedziałku (30 maja br.) naukę języka polskiego w grupie czwartej i piątej rozpoczną kolejni słuchacze. W zaplanowanych w ramach projektu 5 grupach zajęciowych języka polskiego uczyć się będzie 60 osób.

W ramach bezpłatnego kursu języka polskiego jego uczestnicy mają okazję poznać podstawowe słownictwo, wyrażenia, zwroty przydatne w codziennym życiu oraz mogą dowiedzieć się o polskich zwyczajach i tradycjach.

Najlepsze ambasadorki naszego miasta

Kurs języka polskiego dla osób dorosłych, które przyjechały do naszego miasta z Ukrainy to jedna z wielu inicjatyw wspierających uchodźców zza wschodniej granicy zaproponowanych przez władze Starachowic. Obecny na podsumowaniu kursu Zastępca Prezydenta Miasta Marcin Gołębiowski podkreślał, iż władze miasta na każdym kroku starają się, aby naszym gościom stworzyć dobre warunki do życia.

- Zależy nam na tym, aby czuli się u Nas Państwo komfortowo. Mam informację, że na chwilę obecną już prawie 100 osób pochodzących z Ukrainy znalazło pracę w Starachowicach. Te dane bardzo nas cieszą. Tak jak chociażby fakt, iż w Urzędzie Miejskim nadano ponad 600 numerów PESEL – podkreślił zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski.

- Bez względu na to jaka będzie decyzja Pań, co do swojej przyszłości to proszę pamiętać, że jesteśmy Waszymi przyjaciółmi, a każda z Was jest zawsze mile widziana w naszym mieście. Liczę na to, że będziecie Panie najlepszymi ambasadorkami Starachowic i jeśli wyjedziecie do Ukrainy to powrócicie kiedyś w nasze strony, aby pozwiedzać nasze parki, domy czy ulice, które przez ten czas zdążyłyście dobrze poznać. Życzę Wam wszystkiego co najlepsze i jestem przekonany, że dobrze czują się u Nas również Wasze dzieci. Wiem, że nauka w szkole idzie im bardzo dobrze i mają niejedną okazję do zaprezentowania swoich uzdolnień artystycznych – dodał Marcin Gołębiowski.

Bezpłatne kursy językowe organizowane w Starachowicach okazały się ważnym rozwiązaniem dla osób uciekających przed agresją Rosji na terenie Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Uchodźcy chcący poznać język swojej „nowej Ojczyzny” z dużym zainteresowaniem korzystają z edukacyjnej propozycji władz Starachowic.

Zapisy ruszyły w marcu

Przypominamy, iż zapisy na bezpłatny kurs ruszyły pod koniec marca br. i już po kilku dniach na liście zgłoszeń znalazło się kilkadziesiąt nazwisk osób, które zgłaszały swoją gotowość do nauki języka polskiego. Obywatele Ukrainy zgłaszali chęć udziału w zajęciach telefonicznie, mailowo oraz poprzez specjalny formularz zgłoszeniowy.

- Z każdym dniem lista zgłoszeń zapełniała się kolejnymi nazwiskami osób chętnych do udziału w kursie. Bezpłatne kursy języka polskiego organizowane przez Urząd Miejski okazały się znakomitym pomysłem dla naszych gości z Ukrainy. Osoby, które przyjechały do Polski zza wschodniej granicy chcą uczyć się naszego języka i chcą poznawać rodzimą kulturę. Znajomość języka polskiego z pewnością ułatwi im znalezienie pracy, a przede wszystkim da możliwość sprawnego załatwienia wielu spraw urzędowych oraz spraw życia codziennego – stwierdza Monika Tyczyńska, koordynator kursu języka polskiego organizowanego w Urzędzie Miejskim w Starachowicach.

Kursy są realizowane przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach w ramach projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”, który jest współfinansowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%) oraz Budżetu Państwa (15%) w ramach Programu "Rozwój Lokalny".

Zajęcia w Starachowicach prowadzą:

dr hab. Stanisław Cygan - profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który na co dzień jest kierownikiem Centrum Kultury i Języka Polskiego UJK w Kielcach. Stanisław Cygan jest przewodniczącym Komisji ds. Znajomości Języka Polskiego oraz organizatorem Letniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego na świętokrzyskiej uczelni. Ponadto prowadzi zajęcia ze stypendystami programu Erasmus+ i programów pokrewnych oraz w grupach ukraińskojęzycznych.

mgr Katarzyna Pękala - lektor języka polskiego jako obcego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tłumacz specjalistyczny. Lektor języka angielskiego.

mgr Monika Jaworska – mgr filologii polskiej, nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze z ponad 25-letnim doświadczeniem, lektor języka polskiego jako obcego. Doktorantka w Instytucie Literaturoznawstwa i Językoznawstwa w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Ostatnie aktualności

Projekt norweski. Wypełnij ankietę!

W związku z pracami nad podsumowaniem realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego […]

Dzień Młodzieży w Pałacyku za nami!

W piątek 5 kwietnia 2024 r. w Centrum Kreatywności Pałacyk odbył się Dzień Młodzieży, którego głównym tematem było zdrowie psychiczne. […]

Podsumowanie projektu

- Dla Starachowic projekt norweski okazał się szansą na to, żeby skutecznie zniwelować skutki niżu demograficznego i procesu migracji. To […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *